Jen málokdo tuší, že Avion už od roku 1928 dokazuje celému světu, že i nemožné se nakonec dá udělat. Díky odvaze architekta Bohuslava Fuchse se hotel stal symbolem české avantgardní architektury. Kvůli komunistům ztratil svůj dávný lesk, a díky novému majiteli Stanislavu Berouskovi možná svou slávu získá zpátky.
Původně byla na místě hotelu hospoda. „Zdědil ji hoteliér Kostelecký, který se rozhodl dům přestavět a udělat z něj větší hotel pro cestovatele. Problém byl v tom, že parcela byla malá a úzká jen osm a půl metru,“ vypráví nynější majitel Avionu Stanislav Berousek. Díky tomu si nikdo netroufl vytvořit pro hotel návrhy. „Sedmý oslovený, a zároveň první, kdo to vzal, byl Bohuslav Fuchs, který věřil, že hotel půjde postavit,“ vysvětluje Berousek.
Fuchs variabilně členil prostory a vystavěl v hotelu i unikátní prosklenou kavárnu, hernu, restauraci a vinárnu s vinotékou v suterénu. „Pomocí zrcadel a oken se mu podařilo potlačit původní stísněnost,“ vysvětluje architekt Rudolf Bína, který se nyní podílí na rekonstrukci hotelu. O první poválečný brněnský hotel se ale za komunismu nikdo nestaral.
„Pokoje chátraly, ničil se původní interiér. Po převratu v roce 1989 byl Avion polovinou toho, co Brňané znali,“ říká nostalgicky Berousek. Přestože dostala rodina Kosteleckých hotel zpátky, nezbyl jim prý čas ani síly, aby mu vrátili jeho slávu. O to se teď chce postarat právě Berousek. „Hotel jsem koupil před dvěma lety. Brzy začne minimálně půlroční rekonstrukce. Teď fungujeme na padesát procent a restaurační prostory nevyužíváme. Vynasnažíme se obnovit jeho původní ráz. K větším změnám dojde jen v ubytovací části. Zvýšíme standard a přidáme hotelu nějakou tu hvězdičku,“ usmívá se Berousek.
Zrekonstruovaná perla Brna nabídne návštěvníkům sedmatřicet pokojů, prosklenou terasu s výhledem na město i vinotéku v podzemí. „Všechno bude v prvorepublikovém duchu. Chybět tak nebudou ani číšníci ve fraku, s motýlkem kolem krku,“ dodává architekt Bína.