Žije v rodinném domě, své celoživotní úspory ale nechtěl na spořícím účtu nechat ležet ladem. Peníze se proto jednasedmdesátiletý důchodce Pavel Plachta rozhodl investovat do stále populárnějšího nákupu nemovitosti. „Koupili jsme s manželkou malý byt. Zatím v něm bydlí vnuk, protože studuje na univerzitě, ale možná se tam za pár let přestěhujeme sami. Dům bychom v tom případě nechali dětem,“ popsal svou situaci důchodce z Brna.

Na trhu s realitami pozorují odborníci v posledních měsících změny. Přibližně každý pátý byt si totiž v Česku pořizují právě senioři. „Zájemce ve vyšším věku jsme měli vždy, v posledním roce ale pozorujeme opravdu velký nárůst. Loni se nákup nových nemovitostí právě seniory týkal až dvaceti procent všech našich prodejů,“ zhodnotil situaci obchodní ředitel společnosti Garantovaný Nájem Viktor Mejzlík.

Investice se týkají nejčastěji důchodců, kteří v produktivním věku podnikali nebo dosahovali vysokých výdělků. Za naspořené peníze nyní pořizují investiční byty, které jim vytváří pasivní příjem, nebo je kupují svým dětem či vnoučatům. „Jde o generační fenomén, při kterém odchází do důchodu první generace lidí, kteří začali hned po revoluci podnikat a budovat své vlastní firmy,“ doplnil včera Mejzlík.

Podle průzkumu se rovněž často jedná o zaměstnance nebo podnikatele ve věku kolem sedmdesáti let, kteří získali peníze díky prodeji vlastních podniků či starých nemovitostí. Byty si tak pořizují z vlastních zdrojů, aby je nezatěžovali hypotékami. „Lidé mají v současné době víc financí než v minulosti, k nákupu proto rádi využívají i dlouholeté úspory. Celá společnost postupně bohatne, proto se k investicím uchylují také lidé ve vyšším věku,“ poznamenal hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Proč penzisté investují
· Řada důchodců má strach z rostoucí inflace, svoje úspory proto nechtějí znehodnotit.
· Přístup k vlastnímu bydlení se snaží usnadnit dětem a vnoučatům.
· Nákup investičních bytů jim současně může generovat pravidelný pasivní příjem.

Důchodci byty ve většině případů pořizují, protože si uvědomují, že se situace na realitním trhu v budoucnu zlepšovat nebude a ceny nemovitostí i nadále porostou. „Byty, domy a další obytné stavby jsou stále atraktivnějšími investicemi. Mnozí už své peníze nechtějí vkládat do dluhopisů, protože nejsou ve srovnání s investičními byty tolik výnosné. Senioři mají navíc strach, aby jejich peníze neznehodnotila rostoucí inflace,“ vysvětlil Kovanda.

Penzisté tak chtějí ulehčit například mladým vnoučatům a zajistit pro ně hladší vstup do samostatného života. Mezi nejčastěji pořizované nemovitosti patří dvoupokojové byty. Důchodci totiž počítají s tím, že je v budoucnu poskytnou příbuzným pro zkvalitnění životního standardu. Do té doby se pro ně jedná o investici, díky které generují pasivní měsíční příjem.