„Začalo to tak, že si zdejší podnikatel Kulaš postavil načerno halu a zablokoval cestu, po které se odjakživa chodilo. Je to oblíbenec městského úřadu, a tak se mu nic nestalo, ještě dostal vyznamenání, že je nejlepší podnikatel. Takové jsou tu poměry,“ postěžovala si například Jitka Káňová.
Kvůli roztahovačnosti podnikatele se musela před časem odstěhovat majitelka jednoho domku, který stojí nejblíž načerno postavené výrobní haly. „Rodina Beranových tady žila třicet let,“ připomněla Káňová.
Vedle haly se nedalo vydržet. Potvrdila to i Miluše Beranová, která se odstěhovala do Lovčic na Kyjovsku. „Nevím, jestli se dočkám toho, že bychom se tam vrátili. Kvůli hluku a vibracím se tam nedalo vydržet. S Kulašem úřady nic nesvedly, podniká klidně načerno a nic se neděje. Když nám zaskládal domek železem, raději jsme odešli,“ vyložila.
S podnikatelem se už tři roky soudí o pozemky, které zabavil pro svůj podnik. „Tvrdí totiž, že mu to tam všechno patří, i když jsme z toho vždycky platili daně. Nechápu, jak je to možné,“ dodala Beranová.
Jak upozornila, ivančická radnice nehájí dokonce ani bezpečnostní zájmy obyvatel. Kolem haly totiž vede evakuační cesta pro případ havárie v Jaderné elektrárně Dukovany. „Podle směrnic v případě nějaké pohromy mají lidé z města uniknout po cestě, kterou Kulaš zahradil. To by mě zajímalo, jak by to asi vypadalo,“ řekla Beranová.
Josip Kulaš si ale žádné pochybnosti nepřipouští. „Koupil jsem ivančickou cihelnu, ke které všechno kolem patří. Po cestě už nikdy nikdo chodit nebude,“ pravil rozhodně. Problém nevidí ani na provozování výroby v hale, kterou postavil bez povolení.
„Hala stojí načerno, to je pravda. Takže jsme požádali o dodatečnou kolaudaci. Pracuje tam třicet lidí, tak přece kvůli lžím několika sousedům nepřijdou o práci,“ argumentuje Kulaš.
Obyvatelé z okolí jeho podniku totiž na obranu svých práv použili jedinou dostupnou metodu. Jako účastníci stavebního řízení s Kulašovou nemovitostí chtějí dodatečnému povolení stavby zabránit.
Stavební úřad v Ivančicích vede s Kulašem řízení o odstranění stavby. Jak ale přiznal vedoucí úřadu Josef Coufal, takové řízení je jen formalita. „Prakticky se nikdy žádná nepovolená stavba neodstraní, všechno se zpětně povoluje. Akorát to stavebníka stojí pokutu. Pan Kulaš už dostal dvě, jednu za černou stavbu a jednu za její užívání,“ sdělil Coufal.
Sousedé napadli postup Coufalova úřadu jako příliš měkký a odvolali se ke krajskému úřadu. Ten rozhodne v nejbližších týdnech o dalším osudu černé stavby.