„Z šedesáti procent jde o pozice pro dělnické profese, ve kterých se lidé z Ukrajiny nejčastěji uplatňují,“ řekla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Navýšení počtu Ukrajinců schválila vláda. Ročně jich v zemi bude možné zaměstnat až čtyřicet tisíc, což je dvakrát více oproti současnému stavu. „Při nezaměstnanosti kolem tří procent není z čeho brát. Navýšení je správné. Snažíme se sice o další automatizaci, ale to nejde tak rychle. Ukrajinci u nás pracují druhým rokem. Za tu dobu už jsme se naučili vybírat správné zručné typy, které se u nás uplatní,“ reagoval například jednatel společnosti Stabila ČR sídlící v Haluzicích na Hodonínsku Marek Zemčík.

Příchod pracovníků z Ukrajiny vítá také majitel znojemské stavební společnosti Jiří Jelínek. „Před jedenácti lety přišla krize, kvůli níž padesát procent lidí odešlo a už se nevrátilo. Zedníci jsou dnes staří, odcházejí do důchodu a nikdo z mladých být zedníkem nechce. Ukrajinců by mohlo dorazit i dvě stě čtyřicet tisíc.“

Odborníci a firmy na jihu Moravy se shodují v tom, že rozhodnutí vítají, mělo však podle nich nastat dříve a s již zmíněnou ještě vyšší kvótou. Ředitel Krajské hospodářské komory na jihu Moravy Tomáš Psota upozornil i na složitá jednání a administrativu, která s náborem cizinců souvisejí. „Pro Jihomoravské podniky je rozhodnutí vlády velmi dobrou zprávou. Nutno ale dodat, že na rozdíl třeba od Polska je Česká republika v zaměstnávání cizinců ze třetích zemí neuvěřitelně nepružná,“ sdělil Psota.

Kvůli zjednodušení vznikl před lety takzvaný Režim Ukrajina, jehož prostřednictvím mohou zaměstnanci z východní země snadněji získat potřebná pracovní povolení. Zatímco dříve si Ukrajinci vydělávali především na stavbách či ve strojírenství, nyní si o ně podle ředitele Psoty na jihu Moravy žádají také firmy z jiných oborů: textilního a potravinářského průmyslu a služeb.

Firmy, které budou chtít zaměstnat pracovníka z Ukrajiny, mu budou muset vyplácet 1,2 násobku zaručené mzdy. Odboráři to vítají, protože podle nich lidé z Východu pobírají za stejnou práci méně peněz než Češi. Naopak Hospodářská komora krok kritizuje, nově podle ní dojde k opačnému problému.