Za poslední dobu v Brně otevřelo několik z nich nové prodejny. Ty se objevují i na lukrativních místech a v drahých prostorách v centru města.
„Lidé si rychle zvykli u nás nakupovat. Chtějí ušetřit. Chodí k nám proto hlavně důchodci, studenti, ale i mladé rodiny,“ uvedl vedoucí prodejny v Orlí ulici Stanislav Müller.

Sleva až 90 procent

Zákazníci se v podobných prodejnách setkají hlavně se zbožím, které má prošlou minimální dobu trvanlivosti, končící dobu spotřeby, poškozený obal nebo neplatnou etiketu. Takových potravin se totiž běžné obchody snaží zbavit. Zboží vracejí do skladů, kde jej nakupují obchodníci s levnými potravinami. K zákazníkovi se pak dostane s dvaceti až devadesátiprocentní slevou.

V prodejnách s levnými potravinami jsou ale v Brně rozdíly. Zatímco v jedné zákazníci nenajdou skoro žádný výrobek s prošlým datem, v jiných tato doba vypršela už dávno.

„My se snažíme prodat vše ještě před tím, než datum minimální trvanlivosti skončí,“ vysvětlil strategii prodejny v brněnském obchodním domě Centrum její majitel Lukáš Melichárek. Přestože je jeho prodejna už tři měsíce stále plná, není to podle něj žádný zlatý důl. „Za košík naplněný zbožím zaplatí lidé polovinu než v běžném obchodě,“ dodal Melichárek.

V nově otevřených levných potravinách na rohu náměstí 28. října prodávají levně i rohlíky. Za osmdesát haléřů. V regálech zákazník najde ale i tři roky starou čokoládu. „Veškeré výrobky prodávané v prodejnách kontrolují naši zaměstnanci. Ti vždy hodnotí kvalitu a poživatelnost výrobku a také obal a jeho značení,“ uvedla jednatelka společnosti Levné potraviny Hana Havriljaková.

Lidem ale na pultech potraviny s trvanlivostí třeba jen do ledna roku 2007 vadí. „Nakupuji ve zlevněnkách, ale jen zboží, co není prošlé. Mají tam totiž většinou velký výběr,“ uvedla například Nikola Slivková.

Při nákupu by si měli zákazníci dávat pozor na potraviny s označením „spotřebujte do“. Ty totiž ze zákona nelze po skončení doby spotřeby vůbec prodávat. A hrozí u nich zdravotní problémy. „Jsou to například mléčné výrobky,“ uvedla hygienička Vanda Petříková.

Potraviny s prošlou dobou minimální trvanlivosti však nebezpečné nejsou. Obchodník je musí jen výrazně označit, aby zákazník poznal, že kupuje prošlé zboží.

Na stůl radši čerstvé

Nakupovat ovšem jen ve zlevněnkách není podle dietologů dobré. „Potraviny s prošlou dobou spotřeby do obchodu ani na stůl nepatří. A už vůbec bych nedoporučoval předkládat je dětem,“ upozornil dietolog ze sdružení STOB Pavel Hubáček.

Obchody typu zlevněnka mohou Brňané najít hlavně v centru města v Orlí, Kobližné nebo Lidické ulici, na náměstí 28. října. Menší prodejny jsou také na okrajích města v Řečkovicích nebo Židenicích.