Brno získalo přízvisko jako město mladých a inovativních firem. Svědčí o tom i zájem společností, které se hlásí do Jihomoravského inovačního centra a jeho programů na podporu podnikání. „Do programu Starcube se přihlásilo 169 firem, z nichž jsme vybrali devět nejlepších a sedm jich program dokončilo," uvedla manažerka programu Hana Šudáková.

Brněnský deník Rovnost o programu informoval už dříve, nyní vybral tři zajímavé nápady, které v programu uspěly.

VIRTUÁLNÍ KOUČ. Za projektem Fosh stojí Martin Horák se svým pětičlenným týmem. „Vyvinuli jsme krabičku, kterou stačí připnout pod kolečka skateboardu. Umí sledovat jeho pohyby, které odesílá do aplikace v mobilu," popsal základní princip Horák.Za projektem Fosh stojí Martin Horák se svým pětičlenným týmem.Zdroj: DENÍK/Michal Rapco

Program dokáže ze záznamů určit, jaký trik skateboardista zkoušel a jak se mu povedl. „Chceme vytvořit virtuálního kouče, který uživatelům poradí, jak se zlepšit. Plánujeme spolupráci s youtuberem, který natáčí skateboardová videa. Ta poslouží jako nápověda. Důležitý je i pohyb těla, který zatím zachytit neumíme," připustil Horák.

Za výhodu svého týmu považuje jeho pestrost. „Kamarádíme se od střední školy, ale nyní studujeme odlišné obory od designu webových stránek po návrhy plošných spojů. To nám pomáhá zůstat v plánech v rozumných mezích," věří Horák.

UČÍ DĚTI UKLÍZET. Na rozdíl od Foshe, který cílí převážně na náctileté, se zaměřuje srbský start-up Smart Toy Box na ty nejmenší. „Vyvinuli jsme interaktivní krabici na hračky, která dokáže děti naučit, že mají po hraní vše uklidit," řekl za firmu Nebojša Sumrak.

Když je čas uklízet, rodiče zapnou krabici a ta začne vyluzovat přednastavené zvířecí zvuky, které děti popohání a podporují v úklidu. „Je možné nahrát i nové přes aplikaci a upravit je do hlasů zvířat. Krabice mezi sebou mohou i komunikovat, takže lze přes aplikaci spustit hru a děti tak mohou mezi sebou závodit," dodal Sumrak.

Že je krabice na hračky dobrý nápad, přesvědčilo Sumraka testování. „Vyzkoušel jsem ji na vlastních dětech a byly nadšené. Teď už jsou ale odrostlejší a uklízet se naučily," sdělil.

VARUJÍ PŘED OHNĚM. Pořádek ve větším měřítku dokážou uhlídat čidla s programem Davos od CTI Software. „Vyvíjíme čidla, která umí reagovat na různé změny podle nastavení. Užití najdou třeba v lese, kde zvýšenou teplotu vyhodnotí jako požár a dají o tom vědět v sms zprávě," popsal způsob využití Pavel Chadima z firmy.Pořádek ve větším měřítku dokážou uhlídat čidla s programem Davos od CTI Software. Zdroj: DENÍK/Michal Rapco

Firmy v programu Starcube dostávaly po tři měsíce pomoc od inovačního centra. „Naši odborníci a technologičtí partneři jim radili, jak nápady rozvinout nebo třeba jak jednat s investory," vysvětlila Šudáková.