Obchod s kávou a čokoládou, který dokonce předčil i prodejnu Julia Meinla, vedl tento podnikatel desítky let. Významný obchodník s kávou a čokoládou ale začínal úplně jinak. Hubert Lamplota studoval knihkupectví, pak pracoval v lahůdkářství a byl i na vojně.
„Právě tady mu došlo, že by se rád osamostatnil. V roce 1902 proto otevřel malý obchod s kávou na brněnském Obilním trhu,“ vypráví spolupracovník kulturního centra Letovice Karel Synek. Podle něj Lamplota první dva roky živořil. „Pak se rozhodl pražit v obchodě kávu a díky její vůni nalákal zákazníky. Netrvalo dlouho, a přesídlil přímo do centra města na tehdejší Rudolfskou, dnešní Českou ulici,“ pokračuje Synek.
Dům, v němž prodejna vznikla, vlastnil význačný český politik Adolf Stránský. Prodejna měla vlastní pražírnu v Nové ulici, kde se také prodávaly populární kávové soupravy značky „Lamka“. Tehdy se prý ale káva pila jen sporadicky. „Byla to slavnostní příležitost při nedělním obědu nebo návštěvách. Na druhou stranu lidé vyžadovali kávu kvalitní,“ vzpomíná na Lamplotův podnik ve své knize Vyprávění o starých obchodech a živnostech města Brna Lubomír Staněk.
Káva se také neprodávala v baleních, jak ji známe dnes. V prodejně byly speciální zásobníky jednotlivých druhů káv, ze kterých si zákazník vybíral a nechával si namíchat svou oblíbenou směs. U Lamploty byla navíc k dostání i čokoláda. „Sem tam se objevily i lékárnické cukrovinky a gumové bonbony, které vyráběl bratr pana Lamploty v továrně v Králově Poli,“ uvádí Staněk.
Reklamu prý káva Huberta Lamploty nikdy nepotřebovala. V obchodě totiž podnikatel zaměstnal pohledného černocha, na kterého se všichni chodili dívat. „Byl to milý a sympatický mulat, kterého pan Lamplota učil česky. Bývalý dělník z přístavních doků v Marseille se tak stal hlavním lákadlem prodejny. Rády se za ním vracely zejména ženy,“ popisuje Staněk. Všechna radost z prosperity skončila s příchodem komunismu v roce 1948.
„Hubert Lamplota přišel o vše a uchýlil se do rodných Letovic, kde si vydělával na živobytí výrobou košťat,“ dodává Synek. Na místě slavné prodejny kávy dnes sídlí obchod se sportovním zbožím a jen málokdo ještě zavzpomíná na slavný podnik Huberta Lamploty.