Dohromady dostane 5 projektů, které v Jihomoravském kraji uspěly, téměř 313 tisíc korun. ČSOB pětici ocenila částkou 160 tisíc Kč, veřejnost navíc přispěla sumou 152 621 Kč. V letošním jubilejním ročníku se totiž o přízeň přispěvatelů ucházel v každém regionu jeden projekt navíc. Z celkem přihlášených 367 projektů tak odborná porota vybrala v každém z 15 regionů 4 a pátý poslala do finále pomocí divoké karty veřejnost.

„Je skvělé, že i ve složité ekonomické situaci lidé podpořili prospěšné aktivity a vybrali mezi sebou rekordní částku! Veřejnost už tradičně poslala nejvíce peněz lidem s hendikepem, nemocným, dětem, mladým a rodinám. V poslední době také roste zájem o projekty zaměřené na životní prostředí, rozvoj regionů a ochranu zvířat. Mám velkou radost z toho, že stále držíme spolu a dohromady pomáháme tam, kde to má smysl,“ říká Petr Hutla, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB.

Kutilové se mohou pustit do práce

Zapsaný spolek Nová Zahrada Ivančice vytváří v Dílně Tesařík prostor pro rozvoj kreativity, manuálních dovedností i znalostí dětí a mládeže. Podporuje spolupráci dětí s rodiči a spojuje rodiny. „Naším cílem je, aby si děti kromě manuálních dovedností osvojily trpělivost, rozvážnost i pečlivost – to, co nakonec řemeslo dělá řemeslem. Děti vytváří různorodé výrobky ze dřeva a pomáhají s přípravou materiálu i budováním zázemí dílny,” říká Jiří Bíba ze zapsaného spolku Nová Zahrada Ivančice. ČSOB na projekt přispěla 50 tisíc Kč, veřejnost vybrala 62 350 Kč.

Pomoc nejen pro děti s hendikepem

Na druhém místě skončil projekt zapsaného ústavu Piafa, který pomáhá dětem se zdravotním znevýhodněním. Organizace získala od ČSOB 40 tisíc Kč, lidé přispěli 39 090 Kč. Třetím nejúspěšnějším uchazečem je zapsaný spolek Paracentrum Fenix, která pomáhá lidem upoutaným na vozík dostat se tam, kam potřebují. Projekt dostal od ČSOB 35 tisíc Kč, veřejnost mu poslala 23 200 Kč. Čtvrtou podpořenou organizací je zapsaný spolek Klára pomáhá, která provází děti a mladé lidi ztrátou blízkého. Její projekt získal od ČSOB 25 tisíc Kč a od veřejnosti 19 426 Kč. Úspěšnou pětici doplňuje Nadace Veronica, která podporuje autistického chlapce v péči o komunitní zahradu. ČSOB ho podpořila částkou 10 000 Kč a veřejnost přidala 8555 Kč.

INFOBOX
- 15 regionů
- 75 podpořených projektů
- celková částka 4 872 269 Kč
- nejúspěšnější projekt v každém regionu dostal od ČSOB 50 000 Kč, další 4 si připsaly 40 000 Kč, 35 000 Kč a 25 000 Kč a 10 000 Kč
- program ČSOB pomáhá regionům podpořil za 10 let již více než 1400 projektů celkovou částkou přesahující 66 milionů Kč

Zdroj: Youtube