Vyhlídka kvalitních potravin vyrobených z jihomoravských surovin i nabídka čerstvého ovoce a zeleniny od lokálních farmářů lákají na pravidelné farmářské trhy v Brně stále více lidí. Prodejci se scházejí na mnoha místech po celém Brně. Kvůli vysoké návštěvnosti se společně s nimi na náměstích objevují také kulturní vystoupení nebo bleší trhy.

Už čtvrtým rokem se například prodejci z celého kraje scházejí na brněnských Vinohradech. Své zboží tam každý měsíc nabízí několik desítek lidí. „Chceme, aby se místní na trzích cítili příjemně, proto jsme je doplnili o novinku, kterou jinde nemají. V blízkosti radnice, kde se prodejci scházejí hraje orchestr. Stánky s potravinami doplnil nově také bleší trh,“ uvedl starosta Vinohrad Jiří Čejka.

Kulturní program spolu s rozptýlením pro děti doplňuje farmářské trhy také v brněnských Židenicích. Zářijové trhy ozvláštní například hudební vystoupení s akordeonem nebo nafukovací hrad pro malé návštěvníky.

Ovoce a zeleninu z farem okolí Brna lidé po celý týden seženou v centru města na Zelném trhu. „Stánky jsou v každodenním provozu od jara do podzimu a jejich větší část je v duchu farmářských trhů. Své vlastní ovoce a zeleninu každý den nabízí kolem třech desítek zemědělců,“ vysvětlila mluvčí Brna-středu, které trhy organizuje, Kateřina Dobešová.

Vybrané farmářské trhy v Brně

Medlánky, Kytnerova ulice, před SC Sýpka, 14. září 9.00-12.00, zajímavost: hovory se starostou městské části jako součást trhů

Líšeň, Jírova ulice, nad tramvajovými kolejemi, 14. září, 8.00-13.00, zajímavost: vysoký počet prodejců, až šedesát

Židenice, Jamborova ulice, u Dělnického domu, 21. září, 9.00-13.00, zajímavost: skákací hrad pro děti

Brno-střed, Zelný trh, 5.-7. září, 10.00-17.00 – projekt Slow Food: výstava regionálních plodin s workshopy a dílnami

Čerstvé plodiny lidé každý den kromě neděle nakupují také v brněnském Králově Poli. „Místní zahrádkáři pravidelně prodávají přebytky vlastního ovoce a zeleniny. Každou druhou sobotu navíc pořádáme větší trhy doplněné o řemeslné produkty z Brna a okolí. Trhy navštěvuje velké množství lidí nejen z naší městské části,“ uvedla mluvčí Králova Pole Olga Pelcová.

Její slova potvrzuje například Martina Součková z brněnských Žabovřesk. „Do Králova Pole si pro čerstvou zeleninu jezdím pravidelně. Líbí se mi, že při nákupu poznám lidi, kteří plodiny pěstují. Jídlo pak lépe chutná,“ řekla žena.

Jako prospěšné zpestření jídelníčku vidí produkty z farmářských trhů odborníci na zdravou výživu. „Lidé na nich najdou kvalitní ovoce a zeleninu, která může být na živiny výrazně bohatší než ta z obchodů. Někteří prodejci jsou ale nepoctiví a skutečný původ potravin tají,“ upozornila odbornice na zdravou výživu Marika Králíková.

I navzdory zájmu lidí o čerstvé a dobré potraviny jsou ale někde farmářské trhy neúspěšné. Poprvé po několika letech nezavítají prodejci do brněnské Bystrce, trhy se tam letos nekonají. „Zájem místních nebyl velký, a tak k nám trhovci přestali jezdit. Nyní pracujeme na tom, abychom je k nám znovu nalákali a podnítili lidi k návštěvě tržiště,“ vysvětlil starosta Tomáš Kratochvíl.

Možná se mu podaří nalákat třeba pekaře z Bzence na Hodonínsku, kteří teď jezdí pravidelně prodávat do Líšně a Medlánek. „Bez farmářských trhů bychom se nejspíš neuživili. Zájem lidí o tento druh nakupování pomalu roste,“ uvedl za pekařství Sokol Vladimír Vávrik.