Podle odborníků je dobré začít s podnikáním už při studiu. Někdy se úspěšným mladým podnikatelům podaří založit vlastní firmu a práci pak už vůbec nepotřebují. „Otázkou zůstává, zda potom při úspěšném podnikání budou ještě zaměstnání hledat a poptávat," říká Hrabě.
Také Tomšovská nabádá k podnikání už při studiu. „Studium bude dávat větší smysl při získaných zkušenostech z praxe a budete atraktivnější pro potenciální zaměstnavatele," říká. Dodává, že studenti budou mít zkušenosti a zjistí, co je baví a kam chtějí směřovat.
Podle Hraběte je někdy nevyhnutelně nutné zařídit si společnost například s přáteli nebo se spolužáky se studií. „Především díky kapitálu, kontaktům a náplni práce, které můžeme rozložit mezi více lidí a tím mít rychlejší start. Nicméně od zkušených podnikatelů jsem slyšel pravidlo, že ideální počet společníků je liché číslo a tři jsou moc," říká s úsměvem Hrabě.
I podle Tomšovské je to možné, ale student musí mít na paměti riziko. „Musíte počítat s tím, že o přátele přijdete. Sama jsem si tuto zkušenost udělala poměrně záhy s mým kamarádem ze studií a dnes už se nestýkáme, nedopadlo to dobře. Přátelství jde stranou," upozorňuje.
Válek také radí pečlivě vybírat. „Začátek podnikání není zrovna nejjednodušší, pokud jste na toto období sami, nemusíte to ustát. V případě, že si budete vybírat obchodního partnera, nezapomeňte si ho dobře prověřit. Není příjemné pak firmu po pár letech bourat kvůli špatným vztahům společníků," upozorňuje.
Podle Hraběte je možné působit přesvědčivě i jako mladý podnikatel bez zkušeností. „Hlavní je nehrát si na nic, a působit přirozeně. Dnes už není výjimečné, že mladí lidé pracují nebo podnikají," říká a poukazuje například na IT obory.
Tomšovská radí nechovat se arogantně. „Nepůsobí to dobře a nikam vás to nedovede. Ptejte se odborníků a najděte si mentora, který vám bude věnovat čas a pomůže vám," radí.
Podle Válka je nutné jít krok po kroku. „V podnikání si musíte uvědomit, že vše záleží hlavně na vás a nejdůležitější pro vás bude důvěra v sebe samotného. Pokud máte možnost vyslechnout si rady starších a zkušenějších podnikatelů, neváhejte, jsou k nezaplacení," vydvihuje.
Hrabě v začátcích podnikání radí upřednostňovat menší projekty. „Už mnohdy díky absenci kapitálu, kontaktů, vazeb a zkušeností," vypočítává Hrabě.
Podle Tomšovské je možné jako začínající podnikatel rozjet i větší projekty. „Když budete mít odborného investora s manžerskou zkušeností, který se bude angažovat, můžete to vyjít. Všeobecně je ale lepší naučit se na malém projektu, který když se nepovede, tak vás nebude stát tolik peněz," myslí si.
Hrabě dodává, že při přesvědčování nového zaměstnavatele by zaměstnanec neměl dělat politiku, ale práci. „Kdysi mi bývalý kolega v bance řekl velké moudro. Buď budeš dělat kariéru nebo byznys, oboje stíhat nejde. Dělat kariéru je dle mne krátkozraké, proto bych dělal to co je obsahem mé pozice a šéf na to přijde sám, a pokud ne, tento stejně dlouhého trvání v pozici mít nebude," myslí si Hrabě.
Stavět se zadaným úkolům čelem radí Tomšovská. „Být proaktivní, nebýt negativistický, ale hledat řešení a spíš proč a jak to půjde, než důvody proč to nepůjde. Tvořit si vazby na kolegy, snažit se naučit nové věci, které mi budou užitečné k práci je důležité" vypočítává.
Podle Hraběte je nutné se v práci neustále zlepšovat. „Dělat vždy něco navíc, například pracovat pomyslně na 125 procent, po splnění úkolů ještě jeden přidat," nabádá.
Podle Válka není nutné se s někým předhánět. „Možná je to klišé, ale heslo buď dnes lepší než včera je občas uspokojivější," tvrdí.
Tomšovská vyzdvihuje, že další vzdělávání je důležité, i když už má člověk práci. „Nemusí to být druhá vysoká škola, ale můžou to být různé kurzy, dálková odborná studia, tréninky, mentor v práci či mimo ni, který mě pomůže překlenout nové a někdy pro mě neřešitelné situace," říká.