Musí se rozhodnout, které pojišťovně svěřit své auto. Mohou vybírat podle několika kritérií. Některé pojišťovny zvýhodňují stáří auta, věk řidiče, místo bydliště, nebo dokonce pohlaví. Jiné odměňují bezpečnou jízdu bez nehody. Pokud tedy řidič vybere pojišťovnu, která mu nabízí nejvíce výhod, může pak ušetřit navíc i několik tisíc korun na vánoční dárky.

V konkurenčním boji chystá každá pojišťovna pro svého zákazníka něco navíc. ČSOB Pojišťovna odměňuje řidiče z územního hlediska. „V Jihomoravském kraji jsou zvýhodněny okresy Blansko, Brno-venkov, Jihlava, Třebíč, Vyškov, Znojmo a Žďár nad Sázavou. Jsou to nejméně rizikové okresy,“ vypočítala ředitelka jihomoravské pobočky ČSOB Pojišťovny Lenka Rýznarová. V praxi to znamená, že ty okresy, ve kterých řidiči jezdí nejbezpečněji a nejméně se bourá, mají desetiprocentní slevu z povinného ručení. Celkově se sleva týká čtyřiceti okresů v České republice. Řidiči ze zbylých sedmatřiceti okresů budou platit plnou cenu. Podobné zvýhodnění má i Pojišťovna Generalli. Ta však zohledňuje velikosti bydliště. „U nás mají zvláštní sazbu obyvatelé obcí, které mají méně než třicet tisíc obyvatel,“ popsal mluvčí pojišťovny Mario Böhme.

Mluvčímu České pojišťovny Václavu Bálkovi se nezdá toto zvýhodnění příliš spravedlivé. „Lidé nemohou za to, kde se narodí. Nezáleží, jestli je řidič z Vyškova nebo Prahy,“ říká. Řidiči ale mohou ovlivnit to, jakým způsobem řídí. „Kdo jezdí opatrně, dostane bonus, kdo bourá a škodí ostatním, musí za to také nějak zaplatit,“ vysvětluje filozofii firmy Bálek. Ta chce zejména přispívat k bezpečnosti.

Právě odměňování řidičů, kteří jsou vzorní a jezdí bez nehod, je snad jediná odměna, na které se shodují všechny větší pojišťovny. Obvykle je sleva pět procent z ceny povinného ručení. „ Sleva má však kumulativní charakter. To znamená, že řidič, který od roku dva tisíce jezdí bezpečně a neboural, tedy neuplatňoval pojistné plnění, může mít příští rok slevu už čtyřicet procet,“ vysvětluje Rýznarová.

Nabídka slev a výhod je opravdu široká. Analytik z portálu Finance.cz Lukáš Buřík však říká, že vše jen výsledkem jednoduchých počtů. „Každá pojišťovna má sice své vlastní metody a postupy, ale všechny zohledňují statistiku a tedy pravděpodobnost. Pojišťovny vědí, že například starší lidé jezdí opatrněji a tudíž bezpečněji,“ vysvětluje Buřík. To potvrzují i podmínky pojištovny Alliance. „Pro řidiče starší čtyřicet let máme desetiprocentní slevu. Naopka mladší dvacetijedna let platí o pětadvacet procent víc,“ řekla specialistka z pojišťovny Alliance Eva Kubíčková.

Mezi zvláštní slevy patří například akce pojišťovny Generalli, která zvýhodňuje veterány. „Každé auto, které dostalo oficiální označení veterán, platí pouze dvanáctinu ceny povinného ručení,“ popisuje Böhme. U pojišťovny Alliance je sleva pro veterány dokonce dvaadevadesát procent.

Pojišťovna Wüstenrot zase jako jediná zohledňuje výkon motoru.

Mezi novinkami, se kterými jednotlivé pojišťovny přicházejí, je pro všechny motoristy nejatraktivnější nezvyšující se cena. S nadsázkou mohu říci, že naší největší letošní novinkou je, že nezdražujeme,“ Böhme.