Lidé hodlající postavit si nový dům většinou nehledí jen na vzhled, ale i na to, jak bude ekologický a úsporný. Proto si pořizují ekologické pasivní domy, díky nimž ušetří v porovnání s klasickými novostavbami až devadesát procent energie. Na jižní Moravě jsou tyto objekty k vidění například na Blanensku nebo Brněnsku.
„Malá spotřeba energie u takového domu je možná díky kvalitní izolaci, zasklení a vzduchotěsnosti. Je zapotřebí řízené větrání,“ uvedl poradce z brněnského Centra pasivního domu Juraj Hazucha.
Princip je jednoduchý. Zařízení nasává čerstvý vzduch zvenčí a přes filtr jej žene do domu. Ale ještě než tam vstoupí, ohřeje se s pomocí „použitého“ vzduchu, který čerstvému předá přes tepelný výměník velkou část svého tepla. V domě je tak neustále čerstvý vzduch, zbavený škodlivin a prachu. Účinnost zařízení je kolem pětadevadesáti procent.
Nechybí ani sláma
Existují ale ještě ekologičtější domy. K jejich stavbě se používají například nepálené cihly a k izolaci domu balíky slámy. Nejde ale o balíky, které si stavitel dotáhl odněkud ze stohu. „Musí být patřičně slisovány, jinak nesplní izolační požadavky,“ dodal Hazucha. V současné době zažívá při budování rodinných domů renesanci hlína. Ať už ve formě omítky nebo nepálených cihel. „Použití hlíny ve stavebnictví je stoupající trend. Dříve se na vesnicích nepálené cihly běžně používaly, i teď jsou takové stavby k nalezení,“ řekl architekt Mojmír Hudec z brněnské firmy Elam.
Podobný dům je třeba u Boskovic, v Lelekovicích jsou dva. „Jsou stavěné ze dřeva, na izolaci je použitá sláma a vnitřní obezdívka je z nepálených cihel,“ uvedl Hudec. Podle něj jsou náklady na stavbu ekologického domu srovnatelné s pořízením klasické novostavby. „Já jsem zvolil pasivní dům kvůli dlouhodobé peněžní úspoře. Počítám, že náklady by se mi mohly vrátit nejpozději za deset let,“ řekl Kamil Koneček z Přibic na Břeclavsku.
Podle architekta Aleše Brotánka je s výstavbou ekologických domů potíž. „Je totiž málo firem, které tyto domy umějí stavět. A když se do toho stavební společnost přece jen pustí, tak si často nadsadí cenu i o několik desítek procent,“ posteskl si Brotánek. Jeho slova potvrdil i Koneček.
„Rozpočet na můj dům byl tři miliony. Ale protože ho stavím prakticky sám, vyjde mne na polovinu,“ řekl.
Ale i přes velké cenové požadavky firem se u Brotánka objeví týdně až tři zájemci o pasivní dům.