Masarykova čtvrť a Černá Pole jsou brněnské oblasti nejbohatší na funkcionalistické stavby. K nim patřila i prvorepubliková kavárna ERA. Z místa setkávání brněnské smetánky je ale ruina. Dům je neobydlený a zakonzervovaný. Před pěti lety jej koupil od restituentů, vnuků původního majitele, Luboš Ptáček. Údajně počítal s tím, že naváže na kavárenskou tradici. Redaktorce Deníku Rovnost se jej ale nepodařilo kontaktovat.

„Byla to jedna z nejvýznamnějších intelektuálních kaváren, v nichž se scházela brněnská bohéma,“ uvedla vedoucí nejvýznamější brněnské funkcionalistické památky vily Tugendhat Iveta Černá.

Eru navrhl brněnský architekt Josef Kranz pro tehdejšího majitele jako obytný dům s kavárnou. O rok později vznikla nedaleko kavárny vila Tugendhat německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. „Brněnská architektura prvních dvou desetiletí se přihlásila k puristické ideologii. Současně se však tvůrci nechali inspirovat novými směry, vycházejícími především z holandské architektury. Zřejmým mezníkem byly přednášky předních evropských architektů, uskutečněné v Brně v polovině dvacátých let. Na nich promluvil i spoluzakladatel holandského hnutí De Stijl,“ napsal ve své studii Kavárna ERA a Josef Kranz historik umění Jiří Kroupa.

K tomuto směru se přihlásil právě i začínající architekt Josef Kranz. Jednou z nejobtížnějších pasáží domu bylo propojení kavárny v přízemí a prvním patře s obytnými prostorami v patře druhém,“ poznamenal Kroupa. Dvě patra kavárny spojil Kranz šroubovitým schodištěm.

„Kranze nejvíc zaujalo hlavní průčelí do ulice. Vytvořil plochu z geometrických tvarů, která zároveň přinesla, s odkazem na hnutí De Stijl, informační prvek. Ten spočíval v zapojení názvu kavárny do fasády domu,“ popsal Kroupa.

Zá války zůstal dům nepoškozen. Až od šedesátých let, kdy byl odebrán původnímu majiteli, začala jeho postupná zkáza. Budovu využívaly například Restaurace a jídelny a Vysoká škola zemědělská. „V roce 1977 zapsali kavárnu do Státního seznamu nemovitých kulturních památek,“ podotkla Černá. Počátkem devadesátých let minulého století přešel dům do rukou dědiců.