V uplynulých měsících vzrostly ceny prakticky všech základních potravin. Další útok na peněženky chystají pekaři. A to už ode dneška. Cenu výrobků zvýší v průměru přibližně o dvacet procent. „Zdražení nám diktují hlavně vyšší náklady na nákup mouky, energie, plynu, vody a podobně,“ konstatoval výkonný ředitel nejvýznamější české pekárenské společnosti United Bakeries Jan Jedlička.

S ním se shoduje i Radek Žiška z brněnské Karlovy pekárny. „Od prvního listopadu zdražíme asi o deset až patnáct procent všechny výrobky,“ uvedl Žiška.

Může za to obilí

Do zvýšení cen se podle ředitele druhé největší jihomoravské pekárny Penam Jaroslava Kurčíka promítá hlavně dražší obilí.
„V posledních měsících se jeho cena vyšplhala ve srovnání s minulým rokem až na dvojnásobek,“ řekl Kurčík.
Jak se tato skutečnost projeví na konečné ceně v obchodech, není zatím jisté. Obchodní řetězce se podle vyjádření jejich zástupců vynasnaží prodávat pečivo co nejlevněji.

„Vzhledem k tomu, že pečivo patří mezi základní potraviny, chceme i nadále garantovat co nejlepší ceny na trhu,“ uvedla například mluvčí řetězců Tesco Lucie Turnovská. Je tedy možné, že dražší rohlíky a chleba nakoupí lidé na jižní Moravě až později.

„Prvního listopadu určitě ceny nezvýšíme. Zatím jednáme s dodavateli o podmínkách,“ potvrdil Libor Kytýr, mluvčí firmy Ahold, která v České republice provozuje prodejny Hypernova a Albert.

Potraviny z mléka by měly ve srovnání s pečivem podražit minimálně. „Cena našich výrobků by měla růst do deseti procent. Snažíme se přizpůsobit nárůstu ceny syrového mléka, které tvoří většinu našich výrobků,“ uvedl ředitel mlékárny Olešnice Václav Mirvald.

Kolik korun lidé vytáhnou z peněženky při nákupu mléčných výrobků, to určí především konkurence. „Větší nárůst se dá očekávat u mléka než u másla, kde je více konkurentů na trhu,“ doplnil Mirvald.

Neúměrný růst

Ceny pečiva, mlékárenských produktů i masa podle ředitele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny rostou možná neúměrně a nemusely by odpovídat skutečné tržní hodnotě. Podle něj je podezřelé, že velké firmy oznamují zdražování dopředu.
„Není to běžné obchodní jednání. Je možné, že některé ceny rostou více, než by musely. Právě kvůli tomu, že velká firma oznámí zdražení a ostatní ji pak následují,“ vysvětlil Pecina.

Podle něj takové jednání porušuje zákaz uzavírání kartelových dohod. S tím představitelé pekáren zásadně nesouhlasí.
„Řídíme se pouze zdražením u našich dodavatelů. Nic jiného nás nezajímá. Když se zvýší cena základních produktů, tak se snažíme najít úspory. Pokud to nejde, musíme zdražit,“ brání se Jedlička.
I přesto podle Peciny hodlá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jednání těchto podniků sledovat a při podezření na protisoutěžní jednání zakročí.

Spotřebitelé proti rostoucí ceně pečiva moc nezmůžou. „Zdražení mi samozřejmě vadí, ale nic s tím nenadělám. Pečivo prostě kupovat musíme,“ řekla například Marie Hrabcová, která do pekárny chodí obden.