Nejen v Brně, nýbrž v celé republice. Proto zde působí řada specializovaných poradenských společností, které mají jako hlavní předmět podnikání dotační poradenství. Jednou z takových společností je i Raven EU Advisory, která sídlí na Jakubském náměstí v Brně.

„Naše firma vstupuje letos do sedmého roku své existence. Od jejího založení se náš cíl nezměnil. Chceme být spolehlivým partnerem pro každého, kdo má možnost získat dotace z fondů Evropské unie a České republiky,“ vysvětluje Havránek. Od začátku svého fungování se společnosti podařilo uspět u více než tisíce žádostí o dotace. Úspěšnost je tedy téměř osmdesátiprocentní.

Společnost nabízí celkové poradenství pro všechny typy žadatelů. Mezi zákazníky společnosti Raven EU Advisory patří podnikatelé všech velikostí a zaměření, kraje, města a obce, neziskové a příspěvkové organizace.

Zájemcům poradci společnosti vyhledají a předají vhodné druhy a možnosti evropských příspěvků. „Pro naše klienty jsme schopni zajistit nejen veškeré informace o dotačních příležitostech, ale také jim poradíme při zpracování žádosti o dotaci, případně ji za zákazníka vypracujeme a zařídíme uskutečnění výběrových řízení. Celý projekt pak sledujeme po celou dobu jeho vývoje,“ uvádí generální ředitel.

Na trhu jsou podle Havránka také firmy, pro které je získávání evropských příspěvků jen doplňkovou činností, anebo jedinci, kteří se zaměřují jen na dílčí a omezené služby v této oblasti. „Zhruba před pěti lety se rozvinula práce dotačních poradců a od té doby sílí konkurence,“ popisuje.

Protože je dotační politika složitá a podle Havránka je téměř nemožné se včas dostat k potřebným informacím, vytvořil Raven EU Advisory otevřený informační portál. Ten nabízí zájemcům bezplatnou databázi všech dotací z českých a evropských fondů. Portál slouží také jako diskusní fórum.

V současnosti ve společnosti pracuje přes čtyřicet zaměstnanců. „Jedná se zejména o specialisty v oboru, kteří mají hluboké znalosti jednotlivých operačních programů. Úspěch poradenství je postaven zejména na lidech, znalostech a vzájemné komunikaci. Nezaměřujeme se tedy na krátkodobý zisk, ale na dlouhodobé partnerství. Máme víc než pět set stálých klientů,“ poznamenává ředitel.

Klienti společnosti přicházejí nejen z celé republiky, ale například i ze Slovenska. Cíle má generální ředitel vysoké. Chce, aby se Raven EU Advisory vypracovala na pozici společnosti první volby. Neustále se totiž snaží své služby přizpůsobovat klientům. „Za výhodu považuji komplexnost našich služeb a neustálé inovace, díky kterým se náš podíl na trhu neustále zvyšuje,“ dodává.