Ten jim může v začátcích pomoct částkou až sto tisíc korun. „Myslím si, že je dobrá možnost. Start podnikání je totiž spojený se zvýšenými náklady, třeba s nákupem potřebných strojů. Nad člověkem v tuto dobu neustále visí nejistota zadlužení,“ říká dlouholetý podnikatel z Hodonína Libor Malovaný.

Zmiňovaná možnost podpory absolventů se zamlouvá také Jiřímu Psotovi, řediteli Střední školy dopravy, obchodu a služeb v Moravském Krumlově na Znojemsku. „Určitě je to ideální podpora pro ty vyučené, kteří mají zájem založit firmu. Chceme našim studentům zprostředkovat vše potřebné proto, aby si žádost o dotaci mohli podat,“ řekl Psota.

Ilustrační foto.
Seno nad zlato. Krávy nemají co jíst, krmí je slámou. Porážka je poslední řešení

Prostředníkem je na Hodonínsku Okresní hospodářská komora. „Pomáháme se zpracováním a konzultacemi projektových záměrů tak, aby podané žádosti na kraji měly všechno v pořádku. Snažíme se, aby budoucí podnikatelé takto získali nejen podporu z Jihomoravského kraje, ale přiblížíme jim i další možnosti, třeba z úřadu práce,“ sdělil ředitel okresní komory Michal Švagerka s tím, že pro zvýšení počtu řemeslníků na trhu a o jejich podpoře přednášejí jeho kolegové zdarma ve školách.

Na dotační program pro začínající podnikatele a podporu řemesel vyčlenil letos kraj dva miliony korun s tím, že na jeden projekt může dát maximálně sto tisíc korun. Minimální výše spoluúčasti žadatele je čtyřicet procent. „Naším cílem je rozvíjet podnikatelské prostředí na jižní Moravě, podpořit drobné podnikatele v regionu v počáteční fázi podnikání pomocí dotace,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Pavel Radziszewski u soudu. Ilustrační foto.
Za vraždu si odpykává výjimečný trest. Jednání chtěl obnovit, s novými svědky

Jak jej doplnila mluvčí krajského úřadu Monika Brindzáková, podporovaný projekt je nutné uskutečnit po dobu minimálně roku a půl ode dne účinnosti podepsané smlouvy. „Tento dotační program pro začínající podnikatele je jednou z forem podpory malého a středního podnikání již patnáct let,“ dodala mluvčí.

Za poslední rok se podle údajů Českého statistického úřadu počet živnostníků zvýšil v Jihomoravském kraji o 3 161.

Ilustrační foto - curling
Curling v Brně? Dráhy mohou být od zimy za Lužánkami