O konkrétní podobě budovy momentálně jedná developer Crestyl, který budovu koupil loni v srpnu, s kanceláří městského architekta.

Horní patra domu Tesco opustilo a stěhují se tam jiné obchody. Třeba oděvní řetězec Takko nebo Flying Tiger nabízející domácí potřeby či dekorace. „Většina z nájemců už prodejny otevřela. Do konce léta plánují otevřít také prodejny Electro World a Sport Direct. V září už budeme mít všechny obchodní prostory kompletně obsazené,“ uvedl mluvčí developerské společnosti Crestyl Ondřej Micka.

Přeměna Tesca
• Developer Crestyl koupil budovu bývalého Prioru loni v srpnu.
• V horních patrech obchodu jsou noví nájemci.
• Kanceláře můžou nahradit i nové malé byty.

Své plány v současné době projednávají zástupci developera s brněnskou kanceláří městského architekta. „Naším cílem je shodnout se zejména ve způsobu využívání veřejného prostoru kolem obchodního domu pro obyvatele města,“ uvedla za kancelář Jana Běhalová.

V budoucnu možná obchodní dům rozšíří i další možnosti využití. „Přemýšlíme o přidání malometrážních ubytovacích jednotek, které poslouží třeba studentům,“ nastínil Micka.

Společnost Crestyl do budoucna uvažuje i o zásadních opravách budovy. Podle brněnského architekta Jaroslava Dokoupila by však bylo nejlepší budovu strhnout. „Odstranit ji je jediná rozumná cesta. Vytváří totiž bariéru pro budoucí propojení historického centra a plánované jižní čtvrti. Architektonická i užitná hodnota budovy je nízká, nešťastné je i její umístění,“ konstatoval Dokoupil.

Případné stržení budovy a případná výstavba nového domu je však podle ekonoma Lukáše Kovandy nevýhodná. „V podobných případech se ukazuje, že je úspornější budovu opravit. Do celkových nákladů je totiž nutné započíst také peníze za demolici a novou výstavbu na zelené louce,“ uvedl.

Kromě budovy řeší developer i způsob využití jejího okolí se zástupci Brna-středu. „Chceme především místo vyčistit. Poté návrhy na proměnu budovy projednáme s novým majitelem domu. Zatím nás o všem informuje,“ popsala mluvčí městské části Kateřina Dobešová.