Tři sta nových bytů vzniklo za první tři letošní měsíce v Brně. Dobrá zpráva pro brněnské realitní makléře. Ti se musí ohánět, aby bytů, a nejen nových, dostali do nabídky co nejvíc. Mezi realitními kancelářemi může docházet k tvrdému boji.

„O tom, že by se mezi realitními kancelářemi náhle rozhořel boj o nové byty, nic nevím. Soupeření je totiž v obchodu s realitami trvalý stav,“ podotkl ředitel brněnské pobočky Mexx reality Daniel Rudzan.

Více nabídek

Není prý výjimkou, když se u jednoho bytu setkají zástupci několika realitních kanceláří. Příčinou je to, že klient učinil nabídku k prodeji současně více kancelářím. „Měli jsme i případ, kdy jedna paní inzerovala u třiadvaceti společností a s různými cenami,“ dodal Rudzan.

Podle něj není pro klienta takové chování výhodné. Když kupující bytu zjistí, že ho má v nabídce několik realitních kanceláří, získá dojem, že s ním není něco v pořádku. To potvrdil rovněž makléř David Sláma z e-Finance-reality. „Proto se snažíme klienta přesvědčit, aby zadal nabídku jen u jedné firmy, nejlépe u nás, protože mu zajistíme vše kolem prodeje,“ řekl Sláma.

Ekonom Marek Hatlapatka je přesvědčený, že i když realitní kanceláře jsou schopny si „jít po krku“, není situace v Brně tak dramatická. „Některé společnosti dokonce úspěšně spolupracují. Ale myslím, že v menších městech to je horší, tam si firmy s férovostí konkurenčního boje hlavu příliš nedělají,“ dodal.

Bojují i jiní

Podle Hatlapatky není trh s realitami jen bojem mezi makléři, ale i mezi jejich klienty. Důvodem je mnohem menší nabídka bytů než poptávka po nich. „Dá se říct, že když chcete koupit nový byt a nezareagujete na novou nabídku okamžitě nebo nemáte v realitní kanceláři známého, který by vám pomohl, není šance získat kvalitní bydlení,“ konstatoval ekonom.

Nedostatek dostupných bytů je podle něj jednou z příčin rychlého růstu cen. Podle Hatlapatky budou ještě několik let stoupat.