S mírnou nervozitou pozoruje Radek Středa z restaurace NáPlavka v Hradci Králové, jak dělníci sundávají lešení z nedalekých garáží. Teprve po odstranění trubek se může pustit do přípravy předzahrádky. Má však smíšené pocity. Zatímco v minulých dvou letech tamní magistrát odpustil restauracím poplatky za zábory, nyní se vše vrací do starých kolejí a provozovatelé je musí opět platit. „Ty dva roky nám velmi pomohly, ale s covidem to neskončilo, teď všichni jedeme na vlně inflace a ještě jeden rok by se nám hodil,“ míní Středa, který městu za sezonu zaplatí zhruba sedmdesát tisíc. „V současné době, kdy obracíme každou korunu a bojujeme o přežití, to není málo,“ uvedl Středa.

Problémy neskončily

V Liberci naopak odpouštějí poplatky za předzahrádky i letos. „Myslíme si, že problémy provozovatelů restaurací nekončí, a poplatek tak nebudeme vybírat,“ uvedl náměstek tamního primátora Zbyněk Karban.

Libereckou cestou se však většina Deníkem oslovených měst vydat nehodlá. „O tom opravdu neuvažujeme. Případná pomoc by neměla být plošná, ale individuální,“ uvedl například náměstek hradeckého primátora Pavel Marek.

S ním ale nesouhlasí člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků a provozovatel několika restaurací Luboš Kastner. „V Liberci je asi někdo osvícený. Jiná města jsou ale bohužel netečná,“ řekl Kastner.

Ten současnou situaci přirovnal k potápěči, kterému dochází kyslík a neví, kdy se opět dostane na hladinu. „Do restaurací se lidé vracejí pomalu. Vnitřní návštěva je na nějakých padesáti procentech a u zahrádek je to jen o čtvrtinu více. V současné době je to pro hospodské, kteří plavou v toxickém moři zdražení, velmi těžké,“ doplnil Kastner. Kromě Hradce Králové se k opětovnému zavedení poplatků za předzahrádky přidaly Praha, Brno či České Budějovice.

close info Zdroj: Deník zoom_in Hospodským podle Kastnera nepomůžou ani zvyšující se tržby. „Mnohdy nestačí pokrýt náklady. Jen sebevrah by teď kopíroval trh a zvýšil by ceny až o polovinu,“ připomněl fakt, že ceny se v poslední době v pohostinství zvedly méně než v jiných odvětvích.

Kastner stále doufá, že města nakonec budou k provozovatelům zahrádek vstřícnější. „Podpora podnikání může být karta, kterou budou politici vytahovat před volbami. Někde by se ještě mohl pohled na tuto otázku změnit,“ dodal.