Živnostník roku nyní chystá rozšíření. Rekonstruuje sousední budovu a nakupuje nové stroje. „Jsme řeznická rodina od roku 1950, kdy dostal výuční list můj děda,“ připomněl Josef Jůza. Ten prodává ve třech vlastních prodejnách.

Za nejdůležitější v potravinářství považuje čistotu a dobrý kolektiv. Nejlepší reklamou je mu doporučení a největší radost má z toho, když lidem chutná. „Je to zavedená rodinná živnost založená na kvalitních produktech. Rozvíjí jednu z nejstarších živností vůbec,“ uvedl k vítězi porotce Pavel Řezanina z MONETA Money Bank.

Na druhém místě skončila Irena Šneková z Popovic, která se věnuje prodeji farmářských potravin. Bronzovou příčku obsadil čalouník historického nábytku Jiří Liška z Brna. Ten získal navíc i ocenění jako Srdcař roku.

Zákaz návštěv, ilustrační foto
Zákaz návštěv: v ivančické nemocnici platí do odvolání kvůli epidemii

Mezi firmami Jihomoravského kraje zvítězila brněnská společnost Phonexia. „Jako první na světě pro identifikaci mluvčího používá výhradně neuronové sítě s cílem dosáhnout nejvyšší přesnosti a rychlosti. Dokáže podle hlasu rozpoznat identitu mluvčího, jeho pohlaví, mluvený jazyk či přepsat řeč do textu,“ přiblížil za pořadatele David Pavlát.

Vítězná společnost se chce dostat do pozice, kdy bude preferovaným evropským dodavatelem řečových technologií pro partnery z celého světa. „Firma organicky roste a může se spolehnout na znalosti největších českých a zahraničních odborníků v oblasti hlasové biometrie,“ uvedla provozní ředitelka Phonexie Zuzana Roznosová.

Na stříbrný stupínek vystoupala brněnská společnost DAITE, která se zabývá vývojem softwarových aplikací a dodávkami technologií pro sportovní haly. Třetí místo obsadila také firma z Brna, a to ASIO NEW, která se zaměřuje na vývoj a dodávky vodohospodářských výrobků. „Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží IBM Firma roku 2021 a MONETA Živnostník roku 2021 se uskuteční 7. prosince na pražském Žofíně,“ doplnil Pavlát.