Po dokončení najdou lidé v centru i jiné obchody. „Nové obchodní plochy nepřibude nijak výrazně, půjde spíše o drobné změny. Změníme skladbu obchodníků,“ řekl Bačovský. Jaké konkrétní nové prodejny lidé ve Futuru najdou či se kterými se musí rozloučit, nechtěl zatím komentovat.

Místo nových prodejen by v Brně uvítala přímo daný obchodní dům třeba Brňanka Dominika Jurášová. „Nejvíce mi ve městě chybí řetězec Primark. Problém s brněnskými obchody je spíš ten, že v nich máme o dost méně a horší zboží než například v Praze,“ komentovala zákaznice.

Kromě Futura se nyní v Brně proměňuje i obchodní centrum Avion, které počítá také s velkou přístavbou. V plánu je také vznik nového Globusu u Olympie v Modřicích na Brněnsku. „Jejich majitelé větří další potenciál v rozšíření plochy nákupních středisek, většinou jsou už totiž zcela obsazené,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Futurum
- kde: na jihu Brna, v Dolních Heršpicích
- otevření: v roce 2001
- prodejny: několik desítek, mezi nimi hračkářství Bambule, potravinový řetězec Tesco či obchod s oblečením Takko
- rekonstrukce: v roce 2020 oprava interiéru i fasády

změny pro zákazníky: zvětšení obchodní plochy, proměna skladby obchodníků

Současné zvětšování brněnských nákupních center Kovanda vysvětluje jejich velkou oblibou u zákazníků. „Jsou velmi ochotní v nich utrácet. Tím pádem roste poptávka a tomu musí odpovídat nabídka. I proto jejich majitelé centra rozšiřují,“ odůvodnil ekonom.

Do budoucna podle něj růst tržeb poklesne. „Žádný strom neroste do nebe. S tím, jak se zvýší nezaměstnanost, začnou se lidé bát, že přijdou o práci, a začnou šetřit na věcech, které nepotřebují. V příštím roce proto můžeme pozorovat pokles růstu tržeb. S tím ale většinou centra počítají a krizi ustojí,“ zhodnotil Kovanda.

Futurum změnilo majitele loni v březnu, kdy ho koupil developer Trikaya a investorská firma Opifer. „V následujících třech letech chystáme výraznou modernizaci celého centra. Investiční náklady se vyšplhají k jedné miliardě korun,“ představil tehdy plány partner společnosti Opifer Lukáš Foral. Od konce loňského roku je už jediným majitelem centra Trikaya.

Do obchodního centra Futurum v Brně zákazníci poprvé zamířili v roce 2001.