Slyším, jak se místností rozléhá zvuk broušení a je mi jasné, že dostat ševce od práce nebude jednoduché. Důvodem, proč jsem do opravny obuvi přišel je, že chceme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana brněnského regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.
Tip na ševce pana Návedlu zaslala jeho spokojená zákaznice Svatava Šmehlíková. Líbí se jí, že dokáže opravit cokoliv a navíc je veselý usměvavý a vstřícný ke svým zákazníkům. Svému řemeslu se sedmdesátiletý Jan Návedla věnuje už téměř sedmapadesát let. Do důchodu nechce. Práci má rád, a dokud bude mít zákazníky, chce se jí věnovat. Úspěch svého podniku připisuje i tomu, že používá pouze ty nejkvalitnější materiály. Když totiž něco dělá, chce to dělat pořádně. Lidé, kterým opravil boty jednou, se proto za ním rádi vracejí. A nejsou jen z Brna a okolí, za ševcem přijíždějí zákazníci z celé republiky.
Nejlepší odměnou po práci je pro pana Návedlu zase práce. Pracuje na svém poli, kde pěstuje brambory. Když večer ulehá ke spánku, pokaždé se těší na další den v práci.
Svou nominaci komentuje slovy: „Vůbec jsem s ničím takovým nepočítal. Určitě to pro mě znamená, že má práce má smysl. Největší odměnou ale je, když se občas zmíním o důchodu a lidé mě přemlouvají, abych s prací nekončil. Prý neví, kam jinam by chodili.
Pana Návedly jsem se zeptal na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se Vaši zákazníci stále vracejí?
„To je úplně jednoduché. Někteří ševci vám při pohledu na boty, které jste donesly, poradí, ať je rovnou vyhodíte. O mé dílně se říká: doneste to na Dvořákovu, jestli vám to nevezmou tam, tak už nikde.“.
Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?
„Věnuju se domácím pracím a jsem rád, že jsem s rodinou. Po práci si občas zajdu na pivo, stačí mi ale jedno. Když se sejde parta tak si k tomu dám třeba ještě jednu štamrpli. Taky se rád podívám na fotbal..“