Špatné podmínky od stánku začátkem října vyhnaly i Vandu Trantinovou, která vyrábí domácí sirupy a marmelády. „Provozovatel nesplnil, co bylo ve smlouvě. Nedal nám třeba uzamykací roletu a ani nebyl vstřícný jakémukoliv jednání,“ postěžovala si.

Obvinění provozovatel Pavel Bartošek odmítá. „S těmi, kteří mají zájem, vymýšlíme akce. Komunikuji s nimi denně,“ řekl.

Ostrý provoz podle mluvčího tržnice Jana Šmikmátora ukázal, že každý z nájemců má o fungování jiné představy. „Neshodli jsme se třeba na otevírací době. Chceme mít otevřeno od rána, protože lidé jsou zvyklí chodit na tržnici ráno a potom po práci. Proto jsme se s některými prodejci dohodli, že spolupráci ukončíme,“ vysvětlil.

Otevírací doba je pouze jedním z problémů, se kterými se musí prodejci potýkat. „Bartošek není schopen tržnici vést a nehodlá se s námi o čemkoliv bavit. Nezajímáme ho,“ kritizovala vedení dále Trantinová.

Podle Bartoška je chyba na straně trhovců. „Je to celé o přístupu. Nikdo si nemůže myslet, že otevře stánek a do měsíce zbohatne,“ komentoval.

Prodejcům vadí také nedostatečná propagace, kvůli které do budovy míří málo zákazníků. „Podmínky jsou tady katastrofální. Lidé prostě nevědí o tom, že sem můžou přijít. Někdy tudy za celý den neprojde ani noha. Vedení to nijak neřeší,“ uvedl prodejce, který si nepřál být jmenován, aby si nezkomplikoval další jednání s vedením tržnice.

V současné době se kvůli odchodům některých trhovců vyprazdňuje druhé patro budovy. „Stávající prodejce přemisťujeme do prvního patra. Máme v plánu nový koncept. V současnosti je to v přípravách a nechceme nic konkrétního říkat, dokud není vše úplně nachystané,“ vysvětlil Šmikmátor.

Zástupci Brna-středu se k situaci zatím nevyjádřili. „Oficiální vyjádření o provozu tržnice obdrží představitelé radnice na zasedání zastupitelstva prvního listopadu,“ informovala mluvčí městské části Iveta Fišerová.

Městská tržnice na Zelném trhu
• Budova stojí na Zelném trhu od roku 1950.
• Poprvé ji dělníci přestavěli v devadesátých letech minulého století, podruhé začali budovu opravovat loni v srpnu.
• Loni v prosinci měla být oprava hotová. Dokončení ale oddálila narušená statika domu.
• Zkušební provoz zahájila tržnice letos 17. června.
• V plném provozu je od letošního 13. září.
• Za necelé tři měsíce ostrého provozu odešli tři prodejci.
• Provozovatel chce tržnici zaplnit prodejci do konce roku.