Odvezou je totiž dva nové autobusy, jejichž pořízení ve čtvrtek schválili jihomoravští krajští zastupitelé. Kromě toho letiště vymění také dvě staré hasičské stříkačky za jednu novou, moderní. „Tuřanské letiště pořídí dva autobusy, které zabezpečí dopravu v rámci letiště a lépe rozdělí cestující z takzvaného schengenského prostoru od těch ze zemí ležících mimo něj,“ uvedl náměstek jihomoravského hejtmana Milan Venclík.

Nyní chodí cestující z odbavovací haly k letadlu na letištní ploše pěšky. „V současné době totiž na letišti nejsou žádné autobusy. To se ale brzo změní a tuřanské letiště nabídne vyšší komfort cestování,“ tvrdí Venclík.

Zatím však není ani zdaleka jisté, zda nové autobusy budou po brněnském letišti jezdit už letos. „Záleží na tom, jak dlouho bude trvat výběrové řízení a jaké vítězná firma nabídne dodací lhůty. Pokud bychom dostali autobusy už letos, tak by to bylo dobré. Počítáme však s tím, že je dostaneme spíš až za rok,“ prohlásil ředitel tuřanského letiště Tomáš Plaček.

Oslovení cestující nové autobusy vítají. „Mohlo by se sice zdát, že na takový kousek je to zbytečné. Ale celkem pravidelně létám letadlem po různých světových letištích a všude cestující z letadla a do něj přepravují autobusy nebo minimálně mikrobusy. To podle mě odlišuje velká letiště od těch malých regionálních,“ myslí si podnikatel Karel Trčka, který z brněnského letiště létá několikrát měsíčně.

Kromě většího komfortu se budou cestující také cítit bezpečněji. Kromě autobusů totiž kraj pořídí také novou hasičskou stříkačku. „Dvě starší hasičská auta, která nyní v Tuřanech jsou, už nesplňují požadavky hasičského záchranného sboru pro to, aby mohlo letiště fungovat. Proto koupíme nové auto,“ řekl Venclík.

Podle ředitele Plačka však i současné stroje slouží zatím dobře. „Jsou sice starší, ale stále vyhovují. Dlouhodobě je to ale neudržitelné. Jak se zvyšuje pohyb na letišti, tak potřebujeme zajistit vyšší bezpečnost a nižší dojezdový čas při případném zásahu,“ vysvětlil nutnost nákupu nové stříkačky Plaček.

Nová technika bude stát kolem dvaceti milionů korun, většinu má zaplatit Evropská unie. Kraj přispěje dvěma miliony.

Tuřanské letiště, které letos oslavilo padesát let od zahájení civilního leteckého provozu, v loňském roce odbavilo čtyři sta patnáct tisíc cestujících, což je po pražské Ruzyni nejvíc v České republice. Nyní se z Brna pravidelně létá kromě hlavního města Prahy také do Londýna, Gerony a Moskvy. V létě přibyla Malorca a příští rok spojí letecká linka jižní Moravu s chorvatským Zadarem.