Jede vláček motoráček, veze Brnem turisty. Přesněji řečeno tour operátory z Evropy. Například z Polska, Dánska, Německa či Francie. Státní agentura na podporu rozvoje cestovního ruchu CzechTourism začala sto zástupců zahraničních cestovních kanceláří seznamovat s krásami jižní Moravy.

„Je to jakýsi workshop pro zahraniční tour operátory. Snažíme se jim ukázat, že v České republice jsou i jiná turisticky atraktivní místa než Praha,“ řekla zástupkyně CzechTourismu Markéta Chaloupková.

Jednou ze zastávek bylo i Brno, kde operátoři strávili nedělní dopoledne. Zahájili je jízdou turistickým vláčkem, během níž se alespoň letmo seznámili s nejvýznačnějšími brněnskými stavbami. Zjistili, že kromě „klasických“ památek, jako jsou kostely a kláštery, se ve městě vyskytují i funkcionalistické stavby. K brněnským zajímavostem přibyly i informace o historických událostech v okolí, jakou je třeba bitva u Slavkova.

Zahraniční průvodci byli zvědaví na vše. Například jestli brněnský drak opravdu požíral dobytek a lidi. Zajímalo je, proč je věžička na Staré radnici křivě, a ptali se, kdo vlastně byli karbonáři věznění na Špilberku. A nechápali, za co lednického koláře Birka uvrhli brněnští konšelé do vězení, když svou sázku vyhrál.

„Brno je opravdu krásné město, vyzařuje z něj takové zajímavé charisma. Mám z něj velmi příjemný dojem,“ řekl Mark van Katwijk z francouzské cestovní kanceláře Terra Nobilis. Tour operátora dělá už šestnáct let, ale na žádné podobné akci, jakou pro ně uspořádal CzechTourism, ještě nebyl. Jeho kolega, Francis Gouhier, jenž se o turisty stará čtrnáct let, s ním souhlasil. „Líbí se mi místní legendy, Špilberk a Petrov,“ řekl.

Ještě v neděli se hosté vydali na cestu do Lednicko-valtického areálu, dále je čekaly Luhačovice, Strážnice, neminuli ani Mikulov a Znojmo. Účastníci se tak dozvěděli, kde jsou na Moravě krásná turistická místa, vyslechli si místní pověsti a legendy a samozřejmě jim nezůstala utajena místa, kde se dá dobře najíst a ubytovat.

CzechTourism nabídl zahraničním hostům pestrý výběr poznávacích okruhů. Mohli například zvolit aktivní dovolenou v Jizerských horách, Krkonoších a Orlických horách nebo se vydat za atmosférou pohádkových hradů a zámků v jižních Čechách. Měli i možnost seznámit se s moravskými technickými a architektonickými památkami.

„Největší zájem byl o tematickou cestu po památkách UNESCO jižní a střední Moravy. Ta je vždy okamžitě zaplněná. Účastníky okruhu jsme museli rozdělit na dvě skupiny,“ řekla Chaloupková. Jedna část této skupiny se vydala do Olomouce, Jeseníku nebo do Zlína. Druhá polovina skupiny se vydala poznat jihomoravský region.