S elektronickou aukcí na nákup energií pro občany letos přišly jako první Říčany u Prahy. Nyní už takto vybírali, nebo se chystají vybírat dodavatele energií ve více než stovce českých měst. Očekávaná úspora se pohybuje kolem 20 procent, ale na konkrétních příkladech je vidět, že může být i vyšší.

„Čím více domácností se do aukce zapojí, tím výhodnější mohou ceny být. Soutěží se totiž o celý balíček zákazníků," uvedla Šmahelová. Občané mají navíc záruku, že zaplatí tolik, za kolik se podaří získat energie v soutěži, a ve smlouvě už nemají žádné další poplatky. Princip aukce spočívá v tom, že se stanoví cena a dodavatelé pak jdou se svými nabídkami dolů.

Kuřim ještě před začátkem registrace chystá 4. září prezentaci pro občany, kde se budou moct ptát na vše v souvislosti s aukcí.

Na jižní Moravě mají zkušenosti s elektronickou aukcí na nákup plynu pro občany v Židlochovicích, příští rok zde chtějí soutěžit o dodavatele elektřiny. Na konec července se chystá aukce na nákup energií ve Vyškově, patrně v srpnu v brněnské městské části Židenice. Pro celé Brno si nedovede náměstek primátora Robert Kotzian aukci představit. „Pro tolik obyvatel by to bylo administrativně příliš náročné," řekl dříve.

Podle internetového srovnávače Ušetřeno.cz má zájem o aukce 15 procent občanů Česka, zatím je však stále oblíbenější klasické převedení smlouvy k jinému dodavateli.