V osmdesátých letech devatenáctého století získaly cukrovarnické a parní stroje vyráběné ve Vaňkovce řadu vyznamenání. Teď do bývalé továrny chodí zákazníci lačnící po službách nákupního a společenského centra, jejž provozuje německá společnost ECE. „O víkendech naše centrum navštíví každý den přes padesát tisíc lidí,“ uvádí ředitel Vaňkovky Josef Wiedermann.

Historie Vaňkovky začala v roce 1865, kdy rodilý Brňan Friedrich Wannieck založil spolu se svým společníkem Philipem Jellinkem malou strojní továrnu na zahradě svého domu v Trnité ulici. Ta se stala zárodkem budoucího areálu. Ke stavbě strojírny inspirovala mladého podnikatele studijní cesta do Anglie a Skotska, kterou uskutečnil dva roky před založením firmy. V době, kdy budoval továrnu, už byl brněnský průmysl rozvinutý. První textilní manufakturou byl podnik v dnešní Lidické ulici.

Od začátku působení povolili Wannieckovi stavbu strojních dílen, sestávajících ze slévárny, hnacího parního stroje, kotelny a montážních dílen.

Na začátku devatenáctého století znemožnila blokáda Evropy dovoz třtinového cukru na kontinent. Začaly se proto hledat nové zdroje cukru a cukrovary zdokonalovaly technologie jeho výroby z řepy. Cukrovarnické stroje z Brna se i díky tomu staly nejúspěšnějším výrobkem továrny vyváženým v sedmdesátých letech devatenáctého století i do Trinidadu, Luisiany a Rio de Janeira.

V roce 1868 odešel Jellinek do Ruska a Wannieck se stal sám vlastníkem továrny. Pod jeho vedením se rozšiřoval výrobní program i celý areál, a to až do konce devatenáctého století. Pak podnik sloučili s První brněnskou strojírnou, posléze spadal pod Českou zbrojovku Brno a nakonec pod Zetor.
V březnu roku 2005 se po rozsáhlé rekonstrukci a demolici větší části továrny otevřelo na místě nynější nákupní centrum. Jeho vzniku předcházel boj o záchranu alespoň části objektů. Snažila se o to i občanská sdružení a některé historické objekty tak zůstaly.

„Před třinácti lety vznikla Nadace Vaňkovka, předchůdkyně Občanského sdružení Vaňkovka s cílem zviditelnit historický areál,“ popsala jednatelka sdružení Blanka Maroušová. To je teď v pronajatých prostorách šaten bývalé slévárny. Ve Vaňkovce pořádá různé kulturní akce.