Řada Brňanů sáhne po Pohořelickém kaprovi. „Ceny zůstávají stejné jako loni. Kapra první třídy prodáváme za pětaosmdesát korun a kapra výběr za pětadevadesát,“ vyčíslil obchodní náměstek Rybníkářství Pohořelice Petr Míšek.

Ceny se neměnily navzdory suchu, kvůli kterému v létě uhynulo třeba přes sto tun ryb v největším jihomoravském rybníce Nesytu na Břeclavsku. „Prodej kaprů před Vánocemi sucho neovlivnilo. Ryb máme dost. Neměli jsme ani tendenci ztráty projevit do ceny ryb,“ poznamenal Míšek.

Přesto přiznal, že v Brně mohou být ceny kaprů o pár korun vyšší než v prodejně společnosti v Novém Dvoře v Pohořelicích na Brněnsku. „Prodejci v Brně platí za pitnou vodu či místo,“ vysvětlil Míšek. Ve městě má firma asi dvanáct prodejců, kteří nabízí kapry na více místech.

V centru Brna jsou kapři v prodeji na obvyklých místech a to až do neděle třiadvacátého prosince. „Lidé je koupí na Zelném trhu, v České ulici nebo na Mendlově náměstí,“ vyjmenovala mluvčí radnice Brna-středu Kateřina Dobešová.

Kromě středu města prodejci nabízí živé ryby také u velkých nákupních center na okraji Brna. Třeba u Avion Shopping Parku. Kapra první třídy tam lidé koupí za devětadevadesát korun, za kilo výběrového zaplatí 109 korun. „Prodávají je ve stánku od čtvrtka do neděle,“ uvedl ředitel tamního hypermarketu Tesco Tomáš Křelina.

Někde prodejci nabídnou ke koupi kapry i na Štědrý den. „Několik ryb bude na Štědrý den u nás na prodejně a v Brně na dvou místech na Dornychu a u Bauhausu. Ale každý rozumný člověk si sežene kapra před Štědrým dnem, nechat to na 24. prosince je hloupost,“ míní Míšek.


RYBA PŘES INTERNET


Kdo nechtěl pro kapra do města, mohl si rybu zarezervovat přes internet a před Vánocemi si ji jen vyzvednout na prodejně. Tuto službu pravidelně nabízí brněnská společnost Ocean48. „Je o to velký zájem,“ potvrdil za společnost Václav Baráček.

Prodeje kaprů
• Na většině míst v Brně je v těchto dnech k dostání Pohořelický kapr.
• Lidé mohou ryby pro štědrovečerní tabuli na některých místech koupit i 24. prosince.
• Ceny kaprů zůstávají stejné jako loni. Ryby první třídy stojí od 85 korun za kilogram, výběrové si koupí od 95 korun za kilogram.
• Prodejci zájemcům ryby při koupi za příplatek zabijí i vykuchají. Třeba v České ulici za to dohromady zaplatí 40 korun.
• Zákazníci vyhledávají i jiné druhy ryb, podle brněnské společnosti Ocean48 mají velký zájem o lososy.


Lidé si ke štědrovečerní večeři kromě kaprů kupují i další ryby. „Úplně stejný zájem jako o kapra je tradičně každý rok i o lososa, což je mořská ryba. Prodáváme také suroviny pro přípravu polévky,“ zmínil Baráček.

Zájemcům prodejci živé ryby při koupi na požádání zabijí a vykuchají. Například v České ulici zaplatí lidé za zabití deset korun a za vykuchání třicet.

Kapra připravuje na vánoční tabuli také Petra Hostinská z Brna. „Kupuje ho tchýně, živého se štítím, kvůli rybám se nekoupu ani v rybníce,“ přiznala žena.

S rodinou mívají na štědrovečerní večeři kapra s bramborovým salátem. „Děláme i polévku z rybí hlavy,“ dodala žena.