Brněnské ulice začíná pomalu ovládat předvánoční shon. Někteří lidé už nakupují dárky, aby měli každoroční povinnost z krku, jiní zatím překvapení pro své blízké jen vybírají. Známkou toho, že vánoční svátky jsou už skutečně tady, jsou ale pro většinu Brňanů až vánoční trhy na náměstí Svobody.

„Letos začnou prvního prosince a skončí hned po Štědrém dnu,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Michal Bortel. Na složení sortimentu, který bude na trzích k dostání, se členové rady městské části dohodli už v říjnu. „Největší díl nabídky bude tvořit občerstvení a výrobky středověkých a lidových řemeslníků. Dohromady zaberou maximálně šedesát procent trhů,“ popsal trhy Bortel.

Nabídka stánkařů bude až na výjimky obdobná jako v předcházejících letech. „Brňané na trzích najdou výrobky z včelího vosku, medovinu, svíčky a vonné oleje nebo vykrajovátka cukroví,“ řekl jednatel společnosti Ardona Martin Kolář. Produkční firma trhy na náměstí Svobody organizuje už šestým rokem. „Společnost dává za pronájem plochy městské části Brno-střed půl milionu korun. Ve smlouvě je pevně stanoveno, že celá částka musí jít na mezinárodní kulturní aktivity pro děti,“ dodal Bortel.

Kromě tradičního zboží mohou Brňané v dřevěných stáncích koupit i různé zvláštnosti. „Letos bude novinkou trdelník nebo například pečené kaštany,“ myslí si Kolář. Po celou dobu trhů si mohou Brňané vybrat také živou jedličku nebo smrček. „Pět dní před Vánoci potom ke stánkařům přibudou ještě prodejci kaprů,“ doplnil Kolář.

Vánoční trhy na náměstí Svobody se neobejdou bez obrovského vánočního stromu. „Budu jej rozsvěcet třicátého listopadu v pět hodin odpoledne spolu s primátorem Romanem Onderkou,“ řekl Bortel. Strom zajišťuje radnice Brna­středu ve spolupráci s Českým červeným křížem. Brněnská chlouba pochází z lesního podniku ve Křtinách. „Každý rok dostaneme od obce Bílovice nad Svitavou jako dar Těsnohlídkův vánoční strom. My jim za to dáme dva malé stromky,“ popsal zvyk Bortel.

Vůni svařeného vína, světla vánočního stromu a nabídku obchodníků doplňuje na trhu například i dílna pro děti. „Nebude chybět ani Ježíškova pošta a betlém a samozřejmě zvonek. Na ten si chodím zazvonit i já, abychom se měli za rok lépe,“ dodal Kolář. Právě sváteční atmosféra a nikoli možnost nákupů láká na trhy řadu lidí. „Na náměstí Svobody chodím před Vánoci kvůli atmosféře, medovině a hlavně zazvonit si na zvonek,“ řekla například Brňanka Lída Lukešová.

Trhy v centru Brna doplní akce na výstavišti. „Lidé zde mohou nakoupit spíš vánoční dárky jako oblečení, doplňky nebo hračky. Vánoční ozdoby a podobné zboží nabídne řemeslný jarmark v pavilonu B,“ řekl mluvčí veletrhů Jan Šmíd. Akce na výstavišti začínají sedmého prosince.