„Tento druh komunikace ušetří firmám čas i peníze. Místo toho, aby zaměstnanci jezdili na služební cesty, mohou problém řešit z místa,“ vysvětlil David Otoupalík produktový manažer brněnské firmy GiTy, která zajišťuje servis konferenčním zařízením.

Například krajské úřady v Česku jsou už rok propojeny videoserverem. „Videokonferencí využíváme asi dvakrát týdně,“ uvedl mluvčí Jihomoravského kraje Jan Chmělíček. „Určitě nám to ušetří náklady peněžní i časové, protože videokonference slouží k poradám i ke komunikaci s ministerstvem vnitra,“ dodal Chmelíček.

Brněnský magistrát klasické vieokonference nevyužívá. „Používáme on-line přenosy ze zastupitelstva na internet,“ uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Videokonferenční systém se však vyplatí jen větším firmám. „Samozřejmě to není záležitost pro firmy s deseti zaměstnanci,“ upozornil Otoupalík. „Vstupní náklady jsou vyšší, ale do roka se investice většinou začne vyplácet,“ dodal Otoupalík.

Konferenční systém může být prospěšný i jinak. „Do sítě je zapojen záchranný systém, takže třeba při povodních to urychlí vzájemnou komunikaci,“ dodal Chmelíček.

TEREZA BARTOŠÍKOVÁ