Asi čtyři sta zaměstnanců brněnského Alstomu přijde do konce roku 2010 o práci. Malá část firmy však v Brně přežije.

Francouzské vedení firmy Alstom ve středu své zaměstnance seznámilo s plány do budoucna. „Do roka přijde o práci asi čtyři sta pracovníků ze současného počtu téměř 670 zaměstnanců. Příští týden začneme jednat o podmínkách propouštění,“ sdělil vedoucí odborové organizace Alstomu Jaromír Machala.

Zprávy o konci výroby kotlů se objevily už před měsícem, vedení firmy je však potvrdilo až minulý týden. „Kvůli celosvětové hospodářské krizi a omezování výstavby nových uhelných elektráren v Evropě by měl Alstom v následujících letech velký nedostatek zakázek. To by spolu s nedostatečnou konkurenceschop­ností způsobilo firmě vážné problémy. Proto je pokračování ve výrobě kotlů nemožné,“ uvedl mluvčí podniku Jiří Filip.

Brňané, kteří zasvětili Alstomu život, jsou z propouštění nešťastní. „Vyučil jsem se tam a pro Alstom pracuji šestatřicet let. Jenže teď si budu hledat novou práci,“ postěžoval si jeden ze zaměstnanců Stanislav Truhlář.

Podle ekonoma Lubora Laciny budou mít propuštění lidé hledání nové práce složité. „Většinou se na něco úzce specializovali a v oboru pracovali dvacet či třicet let,“ řekl Lacina. Dodal, že tito lidé jsou často velmi hrdí na svou práci, ale jejich pružnost na trhu práce je proto malá. „Budou mít problém do doby, než do Brna přijde nový investor, u kterého by dělali to stejné, co u bývalého zaměstnavatele,“ vysvětlil Lacina.

Odboráři z Alstomu požadují odstupné ve výši dvou ročních platů, zvýšené odstupné pro zaměstnance v předdůchodovém věku a pro pracovníky s nemocí z povolání. „Kromě odstupného požadujeme po zaměstnavateli, aby propuštěným částečně uhradil rekvalifikaci,“ dodal Machala.

Jak se vedení firmy postaví k požadavkům odborářů není jasné. „Společnost je nakloněná kompromisům, ale jednat budeme o všem až příští týden. Odhaduji, že v úterý,“ řekl Filip.

Odboráři tedy své požadavky zformulují oficiálně až příští týden. „Do té doby nebudeme využívat žádných nátlakových prostředků. Pokud s námi ale v následujících dnech vedení firmy nebude jednat nebo zcela odmítne naše požadavky, jsme připraveni stávkovat,“ řekl Machala.

Brněnská firma na výrobu kotlů Alstom však nezmizí úplně. Výroba kotlů končí, ale pracovníci servisu elektrárenských zařízení a pracovníci úpravy kotlů a ohříváků vzduchu o práci nepřijdou. „Tato odvětví vykazují dobrou návratnost a počítáme s pokračováním činnosti i dalším rozvojem oborů,“ vysvětlil Filip. Podle Machala tak zůstane ve firmě dvě stě až tři sta zaměstnanců.

Zbytek lidí přijde o práci do příštího podzimu. Firma má totiž uzavřené objednávky na výrobu až do léta 2010. „Jediné na čem jsme se už dohodli je, že pracovníci Alstomu nepřijdou o práci do konce roku. Pak bude propuštění zřejmě postupné,“ sdělil Machala. Dodal, že kromě Česka bude Alstom propouštět i ve svých firmách v Rumunsku a Švédsku.

Na včerejším jednání předložilo vedení firmy zaměstnancům i ekonomickou zprávu, o níž se propuštění opírá.„Sice jsme proti některým výsledkům údajům protestovali, ale marně. Nemáme k dispozici vlastní výzkumy,“ podotkl Machala. Podle vedení společnosti je analýza důkladná a kvalitní. „Čísla jsou však interní informace, kterou nemůžeme zveřejnit,“ dodal Filip.