Před čtvrt rokem si Brněnskému deníku Rovnost stěžovali na arogantní jednání ze strany vedoucích pracovníků a chyby ve výplatách. Chování nadřízených se prý zlepšilo. Chyby ve výplatách však podle nich zůstávají.

Odboráři navíc tvrdí, že v souvislosti se změnou systému směn ve výrobě, které firma chystá, čeká společnost výstražná stávka zaměstnanců. „Vadí nám hlavně přechod z dvanáctihodinových směn na dvě osmihodinové. Člověk potom bude chodit do práce víc dnů v týdnu, než tomu bylo do teď,“ řekl Brněnskému deníku Rovnost jeden ze zaměstnanců modřického provozu firmy Wistron. Kvůli možným postihům ze strany vedení si nepřál uvést svoje jméno.
Redakce jej ale zná.

Vedení jim podle něj sdělilo, že toto rozhodnutí ještě není definitivní. „Dávali nám ale k podpisu nějaké dokumenty. Moc jsem tomu nerozuměl. Šlo o nějaké dodatky ke smlouvě,“ řekl muž.

Nakonec však listiny podepisovat nemuseli. Vedení jim sdělilo, že dodatky ke smlouvám dostali pouze pro informaci. „Nechápu teda, proč jsme je měli podepisovat,“ kroutil hlavou zaměstnanec.

Přestože je on i jeho kolegové se změnou provozu nespokojený, stávkovat se nechystá. „Nic jsem o stávce neslyšel ani od kluků v šatně,“ řekl dělník.
O stávce však mluví odborový předák zaměstnanců Wistronu Petr Zemek. „Zaměstnanci plánují výstražnou stávku kvůli změně systému směn. Zatím není určený ještě její rozsah ani termín, ale pravděpodobně bude trvat krátce, jenom hodinu,“ tvrdí Zemek.

Dodal, že odbory stávku podpoří, pokud zaměstnanci ke svým požadavkům na vedení společnosti přidají i zlepšení jednání s odbory o klíčových záležitostech chodu firmy a vyřešení problémů s vyplácením mezd.

Arogantní chování

To jsou podle něj hlavní problémy firmy, které nikdo neřeší. „V minulosti jsme si stěžovali i na arogantní chování nadřízených, ale to se už hodně zlepšilo,“ řekl Zemek.

Problémy s výplatami, ale podle něj trvají. Vysvětlil, že nejde o to, že peníze posílají na účet zaměstnancům pozdě nebo vůbec. „Často se stává, že jich lidé dostanou na účet méně, než mají. Trvá to už dva roky a vedení to omlouvá nedostatečně zajištěným docházkovým systémem,“ postěžoval si Zemek.
Často se podle něj stává i to, že společnost zapomene odeslat důležité dokumenty například o nemocenské na sociální správu.

Personální manažerka Wistronu Štěpánka Jenešová pochybení popírá. „Zemek jako zástupce odborů má příležitost jednat s vedením společnosti každý týden, někdy i častěji. A využívá toho,“ odmítla nedostatečné jednání s odbory Jenešová.

Podle ní se dokonce upravil návrh nové kolektivní smlouvy, kterou chtějí schválit do zavedení dvousměnného provozu od prvního srpna. „Není nám jedno, že se to dotkne životů našich zaměstnanců. Chceme jim za to poskytnout nějaké výhody,“ řekla Jenešová. Dodala, že k špatnému vyplacení výplat došlo jenom dvakrát. Konkrétně jednou u Zemka a viník už byl potrestaný.

2500 zaměstnanců pracuje ve čtyřech provozech brněnské pobočky tchajwanského výrobce elektroniky Wistron. Výrobu v Brně má společnost rozdělenou do provozů ve Šlapanicích, Modřicích a dvou výroben ve Slatině, kde má i sklad. Zabývá se výrobou serverů, LCD televizorů, LCD monitorů a jejich opravami.