Vychutnává si svůj oblíbený drink a přitom nasává sluneční paprsky. Idyla, na kterou byla Kamila Klecanská z Brna zvyklá rok co rok. Kvůli vládním opatřením si však ještě počká. Restaurační zahrádky otevřou až jedenáctého května. „Už aby to bylo,“ posteskla si žena. Nešťastní jsou také majitelé, kteří počítají ztráty. Těm se však trochu uleví. Město za ně plánuje zaplatit nájmy ze zahrádek.

Brněnští zastupitelé na úterním jednání vyzvali městské části, aby až do konce letošního roku prominuli provozovatelům poplatky za zahrádky. „Jsme připravení z městského rozpočtu kompenzovat ušlý příjem částkou šest milionů korun,“ vysvětlila primátorka Markéta Vaňková. Přibližně tuto sumu získaly loni radnice za uhrazené poplatky za zahrádky.

Sto osmdesát zahrádek

Zástupci Brna-středu k odpuštění poplatku přistoupí při splnění dvou podmínek. „Restaurační zahrádka musí mít všechna potřebná povolení a její provozovatelé se musí na radnici přihlásit k místnímu poplatku, i když bude jeho hodnota nula korun,“ upřesnila mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

Doplnila, že nyní získalo potřebná povolení už okolo 180 zahrádek. Běžně úředníci vyřizují žádosti u tří stovek venkovních zařízení.

Úlevu vítá například provozní cukrárny Aida Denis Crhan. „Nájem za zahrádky je v desetitisících. Vnímám to jako velmi vstřícný krok. Pokud ale bude otevření podmíněné rozestupy mezi stoly, tak musíme snížit kapacitu zahrádky. U rozestupů dvou metrů až na jednu třetinu. To pro zisk znamená problém,“ upozornil Crhan.

Souhlasí s ním provozní restaurace Mazaný Anděl Jiří Prokeš. „Odpuštění poplatku nám pomůže, protože jsme v nájmu u soukromníka a ten nám zatím z činže za interiér nic neslevil. Ale při dvoumetrových rozestupech se naše kapacita sníží na polovinu. Zahrádku rozšířit nemůžeme,“ konstatoval.

Pravidla:

Restaurační zahrádky smí otevřít od 11. května.

Zatím není jasné, zda a případně jaká pro ně budou platit omezení. Vláda je ještě konkrétně neoznámila. Brněnští provozovatelé mají obavy z rozestupů mezi stoly.