S přáteli si nepíše přes sociální sítě, raději dává přednost osobnímu setkání. Studentka Barbora Holomková už proto v centru Brna vyhlíží otevření zahrádek. S kamarády si chodím sednout do kavárny nebo někam na pivo, kávu či zákusek a povídáme si. To mi moc chybí,“ uvedla mladá žena v souvislosti s covidovými omezeními.

Zahrádky v centru Brna
* Úředníci Brna-středu jich povolili už 150, další desítky žádostí evidují nebo jich přichází.
* Radní Brna-středu provozovatelům aktuálně prominuli poplatky za duben, už dřív i za letošní první tři měsíce.
* Pro mnohé majitele podniků v kraji jsou zahrádky spásou.
* Restauratéři si mohou venkovní prostory postavit ještě dřív, než jim to pandemická situace dovolí.
* Před umístěním zahrádky ji musí povolit úředníci.

Venkovní zahrádky mají být prvním místem v oblasti gastronomie, které vláda povolí otevřít při rozvolnění opatření. Řada provozovatelů je už chystá. Radní Brna-středu na posledním jednání schválili prominutí místního poplatku za umístění stolů a židlí.

Aktuálně odpustili platby za tento měsíc. Už dřív rozhodli, že majitelé nemuseli platit ani za první čtvrtletí. „Opatřením chceme provozovatelům kaváren, restaurací a podobných zařízení usnadnit návrat k provozu. Zahrádky si mohou bez obav postavit i dřív, než epidemická opatření povolí jejich otevření. Aby byli připravení kdykoliv přivítat první hosty a nepočítali, co za každý zavřený den navíc zaplatí,“ sdělila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Zároveň upozornila, že restauratéři musí mít prostory vždy povolené úředníky radnice ještě předtím, než je postaví, a to i když nemusí platit poplatek. „Aktuálně jsme už povolili okolo sto padesáti zahrádek. Desítky dalších žádostí evidujeme a také přichází nové,“ vyčíslila.

Třeba loni měli restauratéři v centru města umístěno okolo čtyř set zahrádek, což bylo nejvyšší číslo za poslední roky. Představitelé Brna-středu jim odpustili poplatek za venkovní prostory od březnového začátku pandemie až do konce roku. Ztráta pro kasu městské části kvůli tomu činila 5,3 milionu korun.

Ze dne na den

Žádost o umístění zahrádky poslal na radnici už v lednu třeba provozovatel podniku 4pokoje Lukáš Látal. „Na otevření jsme nachystaní personálně i technicky. Jakmile se dozvíme, že můžeme otevřít, hned začneme všechno připravovat. Věřím, že dostaneme časový prostor a nebude se jednat o otevření ze dne na den. Každopádně venkovní prostory rozjedeme,“ řekl Látal.

Prominutí poplatků za zahrádky vítá. „Za každou pomoc a cokoliv v této těžké době jsme rádi,“ shrnul Látal.

Za vítanou pomoc pro restauratéry označil odpuštění plateb i ekonom Petr Pelc. „Určitě je to pro ně významný ústupek, protože jakmile se opatření rozvolní, lidé budou vyhledávat zahrádky a možnosti gastroslužeb na otevřených prostranstvích. Podniky, které zahrádku nemají nebo ji mají jen velmi omezenou, jsou v nevýhodě,“ reagoval.

Tržby ze zahrádky budou podle Látala pro jeho podnik klíčové. „Venkovní prostory letos budou alfa a omega. Díky silnému loňskému létu jsme přežili podzim i zimu. Léto bude klíčové, abychom to vše zvládli,“ upozornil.

OLDŘICH HALUZA
BARBORA PEŠTÁLOVÁ