Nejvíc zřejmě podraží vstupenky do Mahenova a Janáčkova divadla a do Divadla Reduta. „Zatím zvažujeme, zda zdražit hned od začátku nového roku, nebo až od příští divadelní sezony. Konkrétní plány ještě nemáme. Nejdůležitější je pro nás růst ceny energií, poštovného a dalších výdajů. To se promítne do vstupného zřejmě nejvíc,“ podotkl náměstek ekonomického oddělení divadel Martin Gerich.

Podle předběžných odhadů by se mohly ceny vstupenek zvýšit až o desítky korun. Hodně kulturních zařízení se bude snažit udržet ceny na dosavadní úrovni. Bojí se, že jinak by lidé přestali mít o jejich služby zájem.

„Ceny energie a všeho možného rostou a čím dál víc proděláváme. Vstupné zvýšit nemůžeme, to už by nikdo nepřišel. I tak teď chodí na koncerty málo lidí,“ posteskl si Libor Dostál z brněnského hudebního klubu Alterna. Zdražení se nejspíš nevyhne ani brněnským kinům. „Ceny vstupenek určíme až v polovině prosince. Jsme totiž závislí na distributorech filmů. Navýšení by nemělo přesáhnout růst daně z přidané hodnoty, tedy čtyři procenta,“ uvedl Jan Nováček z Brněnského kulturního centra, které provozuje kino Art a Scala.

Také zástupce Palace Cinemas Živan Novotný zatím nemá o případném zdražení jasno. „V polovině prosince budeme mít celostátní poradu, kde se dozvíme ceny vstupenek. Do konce roku zůstanou určitě stejné,“ podotkl.

Dosavadní cenu by měly asi udržet Moravská galerie i Městské divadlo. O deset korun podraží víkendová představení Divadla Polárka.
Příznivce sportu asi potěší, že vstupenky na sportovní utkání se většinou zdražovat nebudou.

„Fanouškům by se to určitě nelíbilo. Navíc příjmy ze vstupného jsou v osmdesátimilionovém rozpočtu klubu téměř zanedbatelné,“ uvedl například spolumajitel brněnského fotbalového klubu 1. FC Brno Roman Pros.

Vstupné není nejdůležitějším příjmem ani u basketbalu a hokeje. „Zisk ze vstupenek je u nás symbolický, takže cenu měnit nebudeme,“ podotkl člen představenstva hokejového klubu Kometa a současně manažer ženského basketbalového klubu Gambrinus Brno Jiří Hamza.

Zvýšit by se mohlo vstupné na brněnský Masarykův okruh. V předprodeji mohou sice zájemci nyní koupit vstupenky přibližně za stejnou cenu, jenže časem budou zřejmě dražší přibližně o sto korun.

I kdyby bylo zdražení kultury a sportu jen minimální, mnozí lidé už do hledišť kin, divadel či stadionů nepřijdou. „Potraviny se zdražují, ceny energií rostou. Na kulturu ani na sport mi peníze nejspíš nezbudou,“ myslí si například Brňan Zdeněk Vidím.