A s tím mají brněnští prodejci problém. V obchodech i na tržištích letos pracovníci Sdružení obrany spotřebitelů odhalili mimo jiné shnilé nebo zmrzlé plody. Zjistili také, že obchodníci špatně značí původ a jakost ovoce a zeleniny a nesprávně uvádějí ceny.

Přesto obchodníci letos dopadli lépe než loni. „Výsledky kontrol jsou lepší než minulý rok. Hodnocení opět trochu kazí obchodní řetězce, ale dá se říct, že se prodejci celkově polepšili,“ uvedla koordinátorka sdružení pro Jihomoravský kraj Gerta Mazalová.

Nikdo bez chyby

Kontroloři prošli prodejny několika brněnských obchodníků a všude našli alespoň jednu závadu. „V prodejně Albert v Bystrci měli nahnilé zboží. V bystrcké Delvitě jsme objevili špatně uskladněnou zeleninu a ovoce v regálech, kde chybělo označení jakosti a země původu,“ podotkla Mazalová.
Problémy kontroloři odhalili i v prodejně společnosti Billa v Černých Polích, kde ani půl hodiny po otevření nebyla zelenina a ovoce označené cenovkou. V Tesku v Králově Poli zjistili špatné označení jakosti prodávaného zboží.

Zástupci obchodních řetězců většinou výsledky kontrol spotřebitelského sdružení neznali, a tak se k nim nechtěli vyjadřovat. „Nemám k tomu co říct. Odmítám ale, že v naší prodejně nabízíme shnilé kusy ovoce,“ reagoval manažer bystrckého Alberta Dušan Machálek.

Sdružení však nekontrolovalo jen kamenné obchody. Neunikl jim ani pouliční prodej ovoce a zeleniny v centru města. „Na Zelném trhu jsme odhalili pouze dvě pochybení. Jedním byla neočištěná petržel od hlíny a další prodejce neměl označení země původu. Dá se říct, že tento trh dopadl celkem dobře,“ dodala Mazalová. Po〜dle ní Zelným trhem projde asi dva a půl tisíce různých kontrol za rok, takže tamní zboží by mělo být kvalitní.

Záleží na prodejně

Prodávanou zeleninu a ovoce pravidelně kontroluje i Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která se sdružením spolupracuje. „Toto zboží kontrolujeme v podstatě denně. Výsledky se liší u každého obchodu. Většinou nebývá špatný celý řetězec, ale pouze jedna prodejna. Obecně se dá říct, že menší obchody mohou zeleninu a ovoce snadněji udržovat, nemohu ale zobecnit, zda je zboží v těchto obchodech lepší,“ uvedla zástupkyně mluvčí inspekce Pavla Burešová.

Sdružení spotřebitelů ale nechce kontrolami dokázat, že se v Brně prodává špatná zelenina či ovoce. Podobné akce mají za cíl hlavně napravit závady. „Vždy se najde nějaká chyba. Říká se, že kontrolor, který nenajde alespoň jeden nedostatek, nedělá svoji práci dobře. Snažíme se ale především o to, aby prodejci dělali maximálně drobné chyby, které nemají žádný dopad na zákazníka,“ dodala Mazalová.