Zástupce firmy Milan Matkovič přijel do Iráku minulý týden. „Potvrzujeme, že obchodní zástupce Zetor Tractors se zúčastnil obchodní mise do iráckého Kurdistánu. V Erbilu jednal s potenciálním partnerem o navázání obchodní spolupráce na dodávku traktorů Zetor," sdělila serveru Denik.cz šéfka korporátní komunikace Zetoru Margaréta Víghová. Podle ní jednání dál pokračují.

Server Kurdistan24 dokonce napsal, že Zetor podle Matkoviče uvažuje o otevření továrny na traktory v Kurdistánu, což by v současnosti byl jediný závod podniku mimo Brno. Víghová tuto možnost ale nepotvrdila. „V této chvíli nepřipravujeme rozšíření výroby do oblasti Blízkého východu. Brno a Česká republika zůstávají i nadále zázemím naší značky," vysvětlila.

Irák i celý Blízký východ byly historicky dominantním trhy Zetoru. „V 70. letech minulého století vznikl v Iráku dokonce výrobní závod, který za 20 let své existence vyrobil a do oblasti dodal přes 80 tisíc strojů. Závod byl zničen během války v Perském zálivu počátkem 90. let," uvedla Víghová. Podle ní má značka v regionu stále dobré jméno a na farmách je možné potkat řadu historických traktorů Zetor.

Podívejte se na staré zetory:

Zetor v Iráku montoval své traktory pod značkou Antar od roku 1970. Továrna v průmyslovém areálu State Enterprise Mechanical Industries ve městě Iskandaríja byla jeho největším výrobním závodem v zahraničí. Před šesti lety pak Zetor začal do země opět exportovat. Irácký Kurdistán s hlavním městem Erbílem, kam nyní směřuje zájem podniku, je autonomní oblastí na severovýchodě Iráku.

Brněnské značce se na Blízkém východě v poslední době daří. Před dvěma týdny oznámila, že si našla nového izraelského distributora, který kromě Izraele zajistí dodávky traktorů i do Jordánska. Izrael je navíc pro Zetor zcela novým trhem.

Zdroj: Youtube