Z brněnských ulic se stává velká reality show. Narozdíl od seriálu Velký bratr nesledují kamery Brňany pro zábavu, ale aby je ochránily. Městští policisté dnes spustili osmnáct nových kamer. Většina z nich bude sledovat problematická místa v takzvaném brněnském Bronxu. „Budou zejména v ulicích Cejl, Francouzská, Bratislavská a také v dalších ulicích mětských části Brno–sever a Brno–střed,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Kamery mají hlavně zvýšit bezpečnost Brňanů. To, co kamery uvidí, bude totiž sledovat ve stejnou chvíli i strážník v operačním středisku. „Může mezi jednotlivými kamerami přepínat nebo je natáčet podle potřeby. Když zjistí, že se něco děje, upozorní hlídku, která na místo dorazí během několika minut,“ objasnila Kapitančiková. Navíc strážník začne událost nahrávat, aby vznikl důkaz pro další vyšetřování. Jinak ale záznam z kamer strážníci pořizovat nebudou. Ty mají totiž na lidi v ulicích pouze dohlížet.

„Kamery fungují i preventivně. Tak, že odradí od vykrádání domů, bytů, aut nebo přepadávání školáku v místech, kde k tomu dosud často docházelo,“ vysvětlila Kapitančiková. Nové kamery stály městskou pokladnu více než čtyřicet milionů korun. Celkem jich teď mají strážníci pětatřicet. Spolu s těmi, které využívají policisté a dopravní podnik, jich je teď v Brně přes osmdesát.

Jak dlouho vydrží

Podle starosty Brna–sever Lea Venclíka je otázkou, jak dlouho na problematických místech nové kamery vydrží. „Předčasem jsme nainstalovali jednu na naší radnici. Ale už za pár dní ji někdo ukradl. Budeme na úřad dávat novou, ta ale bude výš, aby na ni nikdo nedosáhl,“ uvedl Venclík. Oslovení Brňané nové kamery oceňují. „Do ulic jako Francouzská nebo na Cejl raději moc nechodím. Snad teď bude v této části bezpečněji. Nikdo si už nedovolí dělat tam takové výtržnosti jako nyní,“ doufá důchodkyně Věra Holásková.

S tím souhlasí i Kristýna Trávová. „Pokud se chovám slušně, tak je mi jedno, když se na mě bude někdo dívat, jak přecházím ulici. Myslím, že by kamery měly být tam, kde jsou malé děti, hlavně u škol,“ uvedla Trávová. Starosta Venclík však upozorňuje, že kamery nevyřeší všechno. „Na jednu stranu se sice trestná činnost na daném místě silně omezí. Je ale zcela jasné, že ji to vytlačí do oblastí, kde kamery nejsou. Počítáme tedy s tím, že se musí kamerový systém rozšiřovat dál,“ řekl Venclík.

Kapitančiková však upozorňuje, že zločince často neodradí ani kamery. Vždy, když někdo chce například krást, tak je mu jedno, jestli tam kamera je nebo není. Je natolik zaujatý tím, co dělá, že si ji nevšimne,“ podotkla Kapitančiková.

Na město dohlíží přes osmdesát očí
Většina kamer hlídá ulice hlavně v centru Brna. Strážníci díky nim například zastavili přepadání lidí v podchodu

Strážníci sledují ulice Brna už přes deset let a za tu dobu na svých monitorech vyděli už tisíce krádeží, výtržností nebo přepadení. Díky kamerám se jim dokonce podařilo zachránit i několik životů. „Před třemi roky kamery zachytily muže, který si podřezal žíly v Denisových sadech. Přivolaní lékaři jej pak ale zachránili. Jednou jsme také na monitorech viděli muže, který skočil ze zdi u Petrova. Vše bylo ale tak rychlé, že jsme mu pomoci už nedokázali,“ popisuje některé zachycené okamžiky mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Nejvíce problémů řeší strážníci v centru města a proto je většina kamer právě zde. Velmi se osvědčily například v Denisových sadech, v podchodech na hlavním nádraží nebo na Zelném trhu.

Městské policii se na základě kamerového systému například povedlo zastavit přepadání lidí na těchto místech stejně jako omezit síť kapsářů. „Kamery jsou jedinou metodou, jak je vystopovat. Ukradené věci si okamžitě předávají a to ze země nikdy není vidět,“ popisuje výhody kamerového systému technik operačního střediska, který si přál zůstat v anonymitě.

Záznamy z kamer v Brně sledují kromě městské policie i policie státní a dopravní podnik. „Strážníci mají nyní pětatřicet kamer. Policisté jich mají devatenáct a dopravní podnik sedmadvacet,“ vypočítala Kapitančiková. Obraz ze všech jedenaosumdesáti kamer mohou sledovat strážnicí ve svém operačním centru Štefánikově ulici.

I přesto, že kamery nejsou nijak maskované, tak si lidé většinou vůbec neuvědomují, že je někdo může sledovat. Mnoho zlodějů si tak po krádeži, kdy je nikdo nepřistihne, myslí, že mají vyhráno. „My je ale sledujeme krok za krokem, kamera střídá kameru. Vidíme, jak jde z Moravského náměstí na Šilingrák a na Zelném trhu je překvapený, jak na něj strážníci přišli,“ pochlubil se technik.

To zažil nedávno například muž, který v noci vykradl auto v Horově ulici v Žabovřeskách. „Po krádeži si šel zapálit na zastávku a velmi se divil, když se před ním objevila naše hlídka,“ popsala Kapitančiková.

Před kamerami se lidé neschovají ani v městské hromadné dopravě. Zatím je mají ale pouze takzvané Porsche tramvaje. „Je to kvůli bezpečnosti cestujících. Řidič tak ví, že se nikdo nepohybuje v prostoru dveří,“ vysvětlila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

VENDULA JIČÍNSKÁ, MICHAL KÁRNÝ