Podle ředitelky neziskové organizace Popálky Jany Lacinovové je právě neodborná manipulace s ohněm jedním z nejčastějších důvodů popálenin u dospělých. „Neodborné zapalování, ale i potřeba požár ihned uhasit stojí za doživotními následky," poukázala Lacinová. Jsou tři druhy stupňů popálenin. V prvním stupni jsou to případy, kdy si lidé popálí pokožku, například o horký hrnec. „Při druhém stupni si lidé spálí pokožku a přitom nejhorším, třetím stupni, kůže z těla zmizí úplně a je nutná transplantace," řekla Lacinová, která v organizaci pracuje už patnáct let a sama v dětství utrpěla popáleniny na šedesáti procentech těla.

Při druhém stupni popálenin je zapotřebí se o jizvy intenzivně starat dva roky. „Musí se často mazat. Při třetím stupni je to péče na celý život. Kůže se nikdy zcela nezahojí," poukázala Lacinová. Právě na pomoc pacientům s popáleninami se organizace, kterou Lacinová řídí, zaměřuje.

Ne vždy však popáleniny vznikají neodbornou manipulací s ohněm či nešťastnou náhodou. Někteří lidé si na život sáhnou sami a rozhodnou se zapálit. Takové případy většinou končí tragicky. Stejně tak skončil i loňský případ dvaačtyřicetiletého muže, který se v listopadu zapálil před justičním areálem v Brně. Muž na následky zranění ještě na místě sebevraždy zemřel.