Minulý pátek našli hasiči v obci Sokolnice na Brněnsku při hašení požáru trávy mrtvého staršího muže. Ve středu před polednem pak musel k podobnému případu letět do Jiříkovic na Brněnsku vrtulník záchranářů. „Na místě posádka ošetřila těžce popáleného seniora. Byl při vědomí. Vrtulník ho transportoval na popáleninové oddělení do Fakultní nemocnice Brno,“ řekla Deníku Rovnost mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Okolnosti středečního zranění důchodce jsou stále v šetření. Hořelo na ploše zhruba čtyřicet krát čtyřicet metrů. „Je sucho, vítr a za takových podmínek se požár trávy šíří velice rychle. Pro starší lidi je to často smrtelná past. Na rychle postupující oheň nestačí včas zareagovat, nadýchají se kouře a neštěstí je na světě,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

V Německu okradené Audi A4 zastavili policisté u Chrlic. Řídil ho recidivista bez řidičského oprávnění původem z Bratislavy.
Z Německa uháněl v kradeném Audi A4, zloděje aut dopadli až na D1 u Brna

Dodal, že mezi typické příčiny jarních požárů patří neopatrnost a nedbalost lidí. Například odhodí nedopalek, neuhlídají pálení nebo dokonce přistoupí k plošnému vypalování trávy. „Tyto dva termíny, pálení a vypalování, je však nutné rozlišovat. Vypalování trávy je v České republice zakázáno hned třemi zákony. Zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti ve znění pozdějších předpisů,“ upozornil Mikoška.

Počet požárů trávy a porostů na jihu Moravy (1. 3 - 23. 3.)

2022 - 152

2021 - 13

2020 - 14

2019 - 51

2018 - 15