Lidi, kteří bydlí v olešnické ulici Dolní Vejpustek, dlouho nezapomenou na hrůzu z řádění přírodních katastrof. Ty je postihly za poslední léta hned dvakrát. V roce 2002 ničivá povodeň a v úterý večer tornádo.

„Škody, které tornádo způsobilo, nejsou naštěstí nijak hrozné. Když do města přišla povodeň, bylo to podstatně horší. Bohužel ale, stejně jako velká voda, i tornádo ničilo nejvíc v ulici na Dolním Vejpustku. Horší než škody na majetku je, že lidé jsou vyděšení z toho, co ještě může přijít,“ popsal den po prohnání tornáda městečkem starosta Olešnice Zdeněk Peša.

Tornádo trhalo tašky a plechy ze střech u asi patnácti domů. Největší škody napáchalo právě v ulici Dolní Vejpustek. Poničen je i kulturní dům a lesopark Skalky.

„Dvěma domům tornádo kompletně strhlo střechu a další poničilo jen z části. Celá nezůstala ani střecha kulturního domu, škodu na ní odhadujeme až na třicet tisíc,“ upřesnil olešnický starosta.

Pomoc zničit následky přírodní katastrofy do Olešnice přijeli v úterý i hasiči. „K likvidaci následků větrné smršti vyjela místní jednotka sboru dobrovolných hasičů a o pomoc byli krátce po sedmé hodině požádáni také profesionální hasiči z Kunštátu a z Boskovic. Až do nočních hodin pak odstraňovali vyvrácené stromy a plechovou střechu, kterou povalený strom strhl na střechu dalšího domu,“ popisoval mluvčí krajského Hasičského záchranného sboru Jaroslav Haid.

Podle starosty městečka však škody nepřesáhnou desítky tisíc korun. „Celkové škody na majetku nejsou nakonec nijak hrozné. A naštěstí, i když vzduchem létaly různé předměty, od střešních tašek až po kusy plechu, se ani nikomu nic nestalo,“ dodal Zdeněk Peša.

Tornádo se v Olešnici vytvořilo na okraji bouřky nad Lesoparkem Skalky. Pak se posouvalo přes ulice Horní a Dolní Vejpustek a ulici Křtěnovskou. Podle starosty se nad městečkem honily bouřky celé odpoledne. Tornádo však nikdo nečekal. „Viděl jsem, jak se nad kostelem podivně víří mraky. Vír tornáda pak vidělo dost místních lidí, je to i zdokumentováno. Přes Olešnici přecházel asi pět minut,“ doplnil starosta, který byl zrovna na zasedání městské rady.

Tornádem, které se v úterý prohnalo Olešnicí, se zabývají také meteorologové. Podle vedoucího Regionálního předpovědního pracoviště brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu Milana Šálka není tornádo v našich klimatických podmínkách zase tak ojedinělý jev.

„V každém roce zaznamenáme v České republice několik případů tornád. Podle toho, jak nás na ně lidé upozorňují, to vypadá, že jich za posledních patnáct let přibývá, ale je to dáno spíš tím, že díky mobilní telefonům s fotoaparáty je lidé častěji zaznamenávají. Nevíme, kolikrát se třeba tornádo prožene lesem, vyvrátí několik stromů a nikdo si toho třeba ani nevšimne,“ vysvětlil Šálek.

Úterní tornádo v Olešnici podle meteorologa nijak mimořádně silné nebylo. „Toto tornádo hodnotíme spíš jako slabé. Ani bouřka, kterou doprovázelo, nebyla nijak zvlášť silná. Jen v ulicích městečka napáchalo větší škody, než kdyby se objevilo někde na poli nebo v lese. A bohužel se prohnalo zrovna Olešnicí, kde se lidé v tomto desetiletí museli nejméně dvakrát vypořádat s následky přívalových povodní,“ dodal Milan Šálek.