Kvůli přípitku na uvítání nového roku muselo jít přes sto padesát hostů restaurace Havana v brněnské Líšni ven na vzduch. Některým z nich to možná zachránilo život. Úderem dvanácté vypukl v restauraci požár. Podle prvních odhadů způsobil škodu dva miliony korun.

Půlnoční požár byl podle obyvatel Masarovy ulice v Líšni, kde restaurace sídlí, nepřehlédnutelný. „Vyšel jsem si na balkon zapálit cigaretu a spatřil velký oheň. Vchod Havany od nás z domu není vidět. Co se dělo před restaurací tedy popsat nemůžu. Viděl jsem však dva běžící lidi, kteří se drželi za hlavu,“ popsal události silvestrovské noci jeden ze svědků. Jméno si však nepřál uvést.

Hořelo i auto

Příchod nového roku v té době v restauraci slavilo nejméně sto padesát lidí. „Měli jsme plno. Před půlnocí jsme hosty vyzvali, aby vyšli ven, a společně si připili. To bylo obrovské štěstí, z požáru díky tomu všichni vyvázli bez zranění,“ uvedl spolumajitel restaurace Radek Novotný.

V té chvíli totiž nejprve vzplála letní předzahrádka restaurace. Hořet začalo také poblíž zaparkované auto. „Personál se pokoušel plameny uhasit. Téměř se to podařilo, jenže pak oheň přeskočil na budovu restaurace,“ popsala průběh požáru policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Uvnitř bylo v té době ještě několik posledních hostů, tři zaměstnanci a jeden z majitelů podniku. I těm se podařilo dostat ven. „Vycházel jsem jako poslední, když jsem si byl jistý, že uvnitř nikdo nezůstal,“ řekl Novotný.
Podle některých svědků způsobila požár zábavní pyrotechnika, kterou někdo na dřevěný přístřešek hodil. Několik hostů restaurace údajně slyšelo ránu. „Vyšetřovatelé pracují i s verzí, že nehodu způsobila silvestrovská petarda,“ potvrdila Svobodová.

Hasiči, kteří se na místo dostali krátce po půlnoci, s ohněm bojovali několik hodin.
„Vyhlásili jsme druhý stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovaly jednotky profesionálních hasičů ze čtyř brněnských stanic a také dobrovolní hasiči ze Slatiny, Chrlic a Šlapanic,“ popsal noční zásah mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Hrozila exploze

Požár dostali hasiči pod kontrolu hodinu po půlnoci. Menší ohniska dohašovali ještě po třetí hodině ráno. Zabránili pravděpodobně i možné explozi. „Z požářiště hasiči vynesli a následně zchlazovali šest tlakových propanbutanových lahví,“ informoval Haid.

Podle policejních vyšetřovatelů, kteří teď zjišťují přesné příčiny nehody, způsobily plameny škodu za přibližně dva miliony korun. Kromě předzahrádky a auta zničily plameny i značnou část restaurace. „Uvnitř je to jako po výbuchu. Všude je popel, oheň a žár vyřadil z provozu elektrické obvody a klimatizaci. To všechno se ale dá opravit. Hlavní je, že se nikdo z přítomných nezranil,“ podotkl Novotný.

Následky ohně začne spolumajitel podniku likvidovat už v sobotu. „Velký počet našich hostů se nabídl, že nám s odklízením pomůže. První dvě části restaurace tak snad otevřeme do dvou týdnů, zbytek pravděpodobně do dvou měsíců,“ odhadl Novotný.