Nálezy munice z války nejsou podle policistů ani po letech ojedinělé. „Jaké množství vojenského materiálu nashromáždil muž ve své chatě je ale raritou. Zajistili jsme šestadvacet kilogramů malorážové munice, téměř osm set dělostřeleckých granátů, osmdesát ručních granátů a devět leteckých pum," vyčíslil Chaloupka.

Velký podíl zajištěné munice policejní pyrotechnici odvezli k odborné likvidaci, část však byla v takovém stavu, že ji bylo nutné odpálit na vhodném místě, a to nedaleko od chaty. „Delší převoz by totiž mohl být zbytečně rizikový," vysvětlil Chaloupka.

Z patnáctimetrové výšky sletěla v neděli ráno sedmnáctiletá dívka v Denisových sadech v centru Brna.
Hrozivý pád z patnácti metrů: dívka usnula a spadla z hradeb v centru Brna

Uvedeným případem se zabývají kriminalisté, držení zbraní a munice bez patřičných povolení je totiž trestné. „Úmrtí muže zřejmě souvisí s jeho zdravotním stavem, nic nenasvědčuje tomu, že by na jeho smrti měl podíl nějaký další člověk," doplnil policejní mluvčí.

Zbraňová amnestie

Stále také platí příležitost pro ty, kteří si podobný nález, přes všechno nebezpečí s ním spojené ponechali, protože pokračuje zbraňová amnestie. „Možnosti beztrestného odevzdání zbraní a střeliva v rámci amnestie v našem kraji využilo už několik desítek lidí, kteří odevzdali třiaosmdesát zbraní a téměř čtyři tisíce nábojů do nich," poznamenal Chaloupka.

O víkendu se k nim přidal například i dvaatřicetiletý muž, který policistům v Kuřimi odevzdal sto kilogramů střeliva a podomácku vyrobenou střelnou zbraň.