Když vybíhali k požáru, cestou budili lidi žijící v nižších patrech. „V sedmém patře nám řekli, že v hořícím bytě je starší muž. Chtěl jsem dveře vykopnout, kladivem jsem se pokoušel rozbít zámek, ale nešlo to," vysvětlil Tomášek.

Dveře vyrazili až policisté, kteří přiběhli s beranidlem. „Z bytu se vyvalilo tolik černého kouře, že zahltil celou chodbu. Dušan s dalším policistou skočil dovnitř a devětaosmdesátiletého muže vytáhli," popsal strážník Tomášek.

Důchodce skončil v nemocnici s těžkými popáleninami. „Ležel na zádech, takže naštěstí mohl dýchat. Hořelo hned kousek za ním. Když mluvil, z pusy mu vycházel černý dým," vzpomínal na večer Kuba.

Čtěte také: Propadli se pod led. Záchrana? Hasiči házejí pytle nebo se plazí po žebřících

Požár v nejvyšším patře bytového domu ve Slavíčkově ulici vyděsil v noci na pondělí lidi v brněnské Lesné. Jeden člověk utrpěl zranění a nadýchal se kouře.Kolega se mezitím vracel o dvě patra níž pro dvě děti. „Cestou nahoru jsem slíbil, že jim pomůžu ven. Popadl jsem mimino a kolega z jiné hlídky snesl asi dvouletého chlapce," popsal třiačtyřicetiletý Tomášek.

Ani jedno z dětí nebrečelo. „Mám doma stejně starého vnuka, tak jsem si s ním při cestě dolů vykládal. Neplakal, jen na mě pořád koukal," vyprávěl strážník.

Při vbíhání do hořícího domu se nebáli. „Strach jde prostě stranou. Hodně pomohli také kolegové a hasiči. Skvěle jsme spolupracovali," poznamenal starší z mužů. Strach neměli ani v březnu, kdy zasahovali proti muži, který házel nože po dělnících. „Asi nesouhlasil s rekonstrukcí domu," vzpomínal Kuba.

Čtěte také: Město podepsalo smlouvu o Hyperloopu. Má přispět také k rozvoji vědy v Brně

Muž nakonec zranil jen sebe. „Prořízl si dlaň. Když mu Dušan otočil ruku, celá se rozšklebila. Byly tam kaluže krve," řekl Tomášek.

I přes hrdinské akce se strážníci často nesetkávají s pochopením lidí. „Asi kvůli represi, kterou dělat musíme. Kdyby ale strážníci neexistovali, byla by to katastrofa. Lidé se k sobě neumí chovat," varoval Kuba, který je strážníkem už dvacet let.

O rok déle slouží Tomášek a názor má stejný. „Jeli jsme k rvačce a asi dvacetiletý kluk na nás křičel, jestli jsme byli v Iráku a co jsme dokázali. A to zřejmě nebyl ani na vojně," nechápal strážník. Nevraživost k městské policii trvá jen do prvního problému. „Lidé pak často volají nejdřív nám," uvedl mluvčí strážníků Pavel Šoba.

Dvojice městských policistů pomáhala při prosincovém požáru v brněnské městské části Lesná. Na snímku Jiří Tomášek.

Jiří Tomášek.

Dvojice městských policistů pomáhala při prosincovém požáru v brněnské městské části Lesná. Na snímku Dušan Kuba.

Dušan Kuba. Foto: DENÍK/Attila Racek