Evakuovaní lidé měli na hlavách speciální kukly, které jim umožnily dýchat i v zakouřeném prostředí. „Spíš než samotný oheň lidi většinou ohrožují zplodiny, které vznikají hořením. V kuklách potom mohou hasiči lidi vyvést ven bez jakékoli újmy na zdraví," popsal funkci masek mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Záchranáři se nakonec museli starat jen o majitelku vyhořelého bytu. „Mladou ženu, která se lehce nadýchala kouře, jsme převezli do fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích," dodala mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková.

ČTĚTE TAKÉ: Požár osmipatrového domu v Kohoutovicích: hasiči evakuovali osmdesát lidí

Nedělní evakuaci hasičům zkomplikovalo několik nepohyblivých obyvatel paneláku. „V těchto případech pak člověka třeba dva hasiči nesou. Je to náročnější jak fyzicky, tak i na počet hasičů," dodal Mikoška.

Houkající hasičská auta přilákala i Janu Provazníkovou, která bydlí v domě naproti. „Z okna se nejdřív valil černý hustý dým a pak z něj začaly šlehat plameny. Mohly být tak metr a půl dlouhé, chvílemi to vypadalo děsivě," popsala požár Provazníková.

Příčinu požáru i škodu zatím hasiči vyšetřují, sousedé ale mají jasno. „Začalo to hořet od svíčky. Žena prý v bytě usnula a zapomněla ji zhasnout. Lidé z nižších pater se hodně báli, aby k nim neprotekla voda z hašení. Naštěstí to bylo v pořádku," vyprávěla Dana Helerová, která bydlí v paneláku naproti.

Hašení požáru potom zkomplikovalo i dopravu. „Ulice je jednosměrka, nedalo se okolo blikajících hasičských aut projet ven," dodala Helerová.

Vrátit se do svých domovů mohli evakuovaní už za necelou hodinu, požáry paneláků s sebou ale nesou určitá rizika. „Oheň se může rozšířit třeba o dvě patra výš skrze stupačky a my o tom nemusíme hned vědět. Takové skryté šíření potom celou situaci komplikuje. Navíc musíme evakuovat víc lidí než v rodinných domech a natahování hadic do vysokých pater práci také zdržuje," dodal mluvčí hasičů.

Než hasiči evakuované lidi pustili zpátky domů, celou budovu prohlédli speciální termokamerou.

MONIKA KRYLOVÁ
HANA DRAHOKOUPILOVÁ