Sedmdesát životů ohrozil neznámý žhář, který úmyslně zapálil třípokojový byt v přízemí sedmipodlažního panelového domu v Labské ulici v brněnském Starém Lískovci. Byť se nikomu nic nestalo, škoda na dvou zničených bytech překonala hranici jednoho milionu korun. Případ nyní vyšetřuje policie a speciální tým hasičských expertů.

Plameny zachvátili přízemní byt krátce po půl třetí nad pondělním ránem. Někteří svědci, kteří v tu dobu nespali, hovoří o silném výbuchu, který rozsáhlému ohni předcházel. „Seděl jsem u televize, když se ozvala velká ohlušující rána. Šel jsem se podívat na balkon a ve vedlejším domě jsem uviděl, že hoří. Na nic jsem nečekal, vzal jsem klíče, mobil a utíkal ven pomoci lidem v hořícím domě,“ přiblížil ranní alarm Vavřín Vozděk, který bydlí naproti požárem zničeného paneláku.

Ve chvíli, kdy Vozděk běžel lidem pomáhat, se už k hořícímu domu začali sjíždět hasiči. Dohromady přijely čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. „Při našem příjezdu byl už celý třípokojový byt v plamenech. Protože byl dům silně zakouřený, hasiči museli evakuovat obyvatele všech bytů sedmipatrového panelového domu. Evakuovaní lidé našli provizorní přístřeší v přistaveném autobusu dopravního podniku,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Problém s vodou

Hasiči, kteří zasahovali v dýchacích přístrojích, v domě nejprve vypnuli přívody elektrického proudu a plynu. Hrozilo totiž, že unikající plyn exploduje. Protože žárem praskl i radiátor topení v hořícím bytě, museli uzavřít i rozvod topení. Záchranáři měli při hašení také jeden zásadní problém. A sice s vodou. „Do nástěnných hydrantů v domě jsme se nemohli vůbec dostat, protože hydranty byly uzamčené visacími zámky,“ postěžoval si jeden ze zasahujících hasičů.

V hořícím bytě hasiči nikoho nenašli. Lidé z poškozeného paneláku ovšem mluvili o tom, že v bytě bydlel jeden podivín, který jej měl tento týden opustit. Spekuluje se proto o tom, že zmíněný člověk, který náhle zmizel, obydlí úmyslně zapálil. Například kvůli pomstě. Oheň však jeho byt zcela zničil a zasáhl zasáhnul také místnosti bytu nad místem požáru v prvním podlaží. Obyvatelé tohoto bytu ovšem náhradní ubytování. Po evakuaci se do něj vrátili zpátky.

Přesný důvod ohně zjišťovalo od brzkého rána několik specialistů na požáry. „K ohledání požářiště jsme nasadili také psa s výcvikem na vyhledávání stop po hořlavinách. Dosud zjištěné poznatky nasvědčují, že byt zapálil někdo skutečně úmyslně,“ potvrdil Haid.

Definitivní příčina vzniku požáru je ale stále v šetření. Experti zatím pouze vyloučili, že by výbuch způsobil unikající plyn. Minulý čtvrtek totiž dělali plynaři ve zdemolovaném bytě revizi, při které zjistili, že plynový sporák je v dezolátním stavu, a tak dodávku plynu do bytu přerušili.

Požárem, který ohrozil životy sedmi desítek lidí, se zabývá i tým policejních vyšetřovatelů. „Prověřujeme všechny verze. Pokud se nám potvrdí ta, která ukazuje na úmyslné zapálení bytu, budeme hledat i možného pachatele,“ upřesnil další směr vyšetřování brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Policisté vzali podle něj z místa neštěstí několik chemických vzorků. Expertizy v následujících dnech zjistí, o jakou hořlavinu šlo.

Noční poplach

V době požáru většina lidí v domě spala. Mnozí neměli ani ponětí, že přízemní byt likvidují plameny. Například Ludmila Remešová, místopředsedkyně bytového družstva vlastnící poškozený dům, bydlí jen dvě patra nad vyhořelým bytem. V době požáru byla doma. Probudily ji až přijíždějící hasičské vozy.

Rozespalá žena musela do chladné a deštivé noci. „Hasiči se okamžitě po příjezdu rozdělili do dvou skupin. Jedni se pustili do likvidace požáru a druzí pomáhali s evakuací lidí,“ popsala Remešová záchranu vyděšených lidí. Ve vyhřátém autobusu strávila žena skoro dvě hodiny. Pak se spolu s ostatními evakuovanými obyvateli z paneláku mohla vrátit zpátky domů.

PAVEL MOKRÝ

VANDA KRATOCHVÍLOVÁ