close Petr Veselý založil v Brně Čokobanku info Zdroj: se svolením Petra Veselého zoom_in Petr Veselý založil v Brně Čokobanku Tento 46letý chlapík je muž mnoha zájmů a dovedností. Má v Brně vlastní banku a slabost pro čokoládu. Když začínal studovat fyziku, netušil, že se jeho cesta stočí nejdřív k bioinformatice, pak k neurovědě a přes internetovou reklamu k sladkému podnikání - obchodu s luxusní čokoládou se sladkým názvem ČokoBanka.cz.

Psal se rok 2009, když Petr na dovolené v Toskánsku poprvé narazil na opravdu kvalitní a u nás téměř nedostupnou čokoládu. Tehdy netušil, že za pár měíců bude mít doma v bytě šest palet nejkvalitnějších světových čokolád a bude přemýšlet, co s nimi. Brněnské obchody v té době nebyly připravené prodávat čokolády vyšší kvality za odpovídající ceny a čokolád neubývalo. Přátelům ale chutnaly. Po zkušenostech s organizací vzdělávacích akcí ho napadlo zkusit to s edukací. Pronajal si salonek v hotelu Slavia a uspořádal první čokoládovou degustaci.

Už napoprvé měl vyprodáno, před hotelem stála fronta a lidé nejen ochutnávali, ale také nakupovali. Další zážitkové degustace na sebe nenechaly dlouho čekat a Petr Veselý si ke své práci přibral ještě funkci školitele a cestujícího v čokoládě. V kulturních domech a v restauračních saloncích připravoval pro návštěvníky nejen ochutnávky, ale také vzdělávací program o pěstování bobů a sklizni, jejich druzích a kvalitě, zpracování kakaa až po výrobu tabulkové čokolády. Ve své době to pro mnohé účastníky byla přelomová akce a kulturní událost. K degustacím se postupně přidaly i další ochutnávky, například vín nebo rumů, a postupně se začal rozjíždět i e-shop.

„Udivuje mě celý proces pěstování i výroby. Známí čokolatiéři třeba věnují velkou část roku objížděním plantáží a sháněním těch chuťově nejzajímavějších bobů. Někteří mají i vlastní plantáže, třeba Francois Pralus má svoji na Madagaskaru. Těm nejlepším ale kromě kvality záleží i na podmínkách pěstování a férovém přístupu k farmářům,“ doplňuje.

Pěstování bobů v Africe je špinavá práce

Zájem o „bean to bar“ čokolády, čokolády s rodokmenem a zárukou kvalitních surovin i etického pěstování, byly v pozadí celého projektu. „Bohužel, pěstování i sklizeň bobů v rovníkové Africe je docela špinavá záležitost, z nemalé části postavená na dětské otrocké práci. Z této levné, ale málo kvalitní suroviny se pak vyrábí velká část masové produkce běžných čokolád, které najdete v supermarketech. Naproti tomu drobné farmy vedené k udržitelnému pěstování a férovému přístupu k lidem, kteří zde pracují, produkují výrazně kvalitnější boby, které jsou sice dražší, ale ze kterých lze vyrobit čokoládu úplně jiných kvalit. Je to prostě jako víno z krabice nebo výběr z hroznů. Oboje je technicky vzato víno, ale zážitek z něj bude velmi různý,“ vysvětluje Petr Veselý.

„Naučit lidi poznávat kvalitní čokoládu, zkoušet nové chutě, jednodruhové plantážní čokolády, zaměřovat se na rozdíly v chuti i vůni jako u vína, je krásná práce. Čokoláda se musí vychutnávat stejně jako víno, lze v ní najít velmi různé chuťové tóny. Přibližně jeden ze sta lidí má talent pro pojmenovávání chutí a vůní a je úžasné sledovat, jak přesně tito lidé dovedou rozpoznat jednotlivé ovocné tóny, dřevitý nádech nebo třeba lehkou vůni tabáku,“ dodává.

Veselého Čokobanka ukrývá poklady od světových mistrů, Francoise Praluse, Michela Cluizela nebo třeba z dílny legendární francouzské čokoládovny Bonnat. Zajímavostí jsou výpravné degustační sady plantážních čokolád z celého světa - takzvané Čokoládové cesty okolo světa, obří „pekelné pralinky“, obří bonboniéry, vysokoprocentní hořko-mléčné čokolády, čokolády ze vzácných odrůd kakaových bobů, čokolády ověnčené medailemi z mezinárodních soutěží, jemné pralinkové krémy a třeba také unikátní půlkilová pralinka potažená jedlým zlatem.

V nabídce e-shopu ČokoBanky se objevují čokolády i z místní produkce, první lokální „bean to bar“ čokoládovnou byla Jordis z Hradce Králové, mezi další patří brněnské čokoládovny Ajala a Chocolate Hill. Samostatnou kapitolou jsou Divné čokolády Štěpánky Trenz.

O čokoládě byste se s Petrem Veselým mohli bavit dlouhé hodiny. Vysvětlil by vám, že kvalitní čokoláda obsahuje poměrně málo surovin: čisté kakaové máslo bez příměsi rostlinných tuků, kvalitní kakao, třtinový cukr, případně přírodní Bourbon vanilku místo umělého vanilinu. A že suroviny nejsou geneticky modifikované a výrobky neobsahují umělá aromata nebo příchutě. A pak byste se jistě dostali k té gulášové podobě čokolády, afrodiziakální či k Čertovu lejnu…