Předchozí
1 z 5
Další

Cvičení jógy dá tělu i mysli nový rozměr, říká lektorka

Cvičení jógy jako ryze ženská záležitost? Nesmysl, říká Marcela Neužilová, která vede lekce jógy ve Vyškově, v Brně a v Bučovicích. „Jóga je totiž skutečně pro každého, a to bez rozdílu pohlaví či věku,“ ujišťuje lektorka. Obavy, že jóga není pro muže, jsou podle ní zcela zbytečné. „Je pravda, že ženy na lekcích stále převládají, ale především na dynamických hodinách nejsou muži výjimkou,“ dodává.

Lektorka jógy Marcela Neužilová.Zdroj: osobní archiv

Jóga podle ní může dát tělu i mysli nový rozměr. „Ucítíte svaly, o kterých jste možná ani nevěděli, že je máte. Objevíte sílu a energii, kterou jste nevěřili, že můžete mít. A najdete vnitřní klid, který jste možná tak dlouho hledali,“ slibuje Neužilová. Zázraky ale od jógy prý nelze dostat na počkání. Chce to trpělivost a pak teprve přinese ovoce. „Jóga mi nabízí nekonečnou možnost růstu. Díky ní se učím brát život s nadhledem, pokorou a úsměvem,“ popisuje lektorka.

Lektorka jógy Marcela Neužilová.Zdroj: osobní archiv

Varuje, že lidé začínající s jógou mohou narazit na pochybnosti a obavy, že hodinu nezvládnou. „Jóga ale není soutěž. Ohebnost a tělesné rozsahy nejsou hlavními měřítky, které vypovídají o pokročilosti. Krása jógových pozic je v tom, že si je každý může přizpůsobit své aktuální možnosti,“ ujišťuje cvičitelka. Základem je podle ní vybrat si správnou lekci.

Lektorka jógy Marcela Neužilová.Zdroj: osobní archiv

Začátečníkům a těm, kdo se cítí méně zdatní, doporučuje powerjógu – basic. „V ní zůstáváme spíše u základních jógových pozic, přesto však hodina neztrácí na dynamice,“ popisuje Neužilová. Z jemnějších forem jógy jmenuje oblíbenou jógu pro zdravá záda, která je vhodná pro úplné začátečníky i starší lidi. „Lekce je zaměřená na aktivaci a posílení centra těla, svalů zad a páteře,“ vysvětluje. Dodává, že cvičení jógy nepřekáží ani těhotenství. Nastávající maminky mohou navštívit lekce těhotenské jógy.

Lektorka jógy Marcela Neužilová.Zdroj: osobní archiv

Ať už si ale vyberete jakýkoliv typ jógy, měla by to podle lektorky být ta pravá pro vás. „Jóga, která dělá dobře vašemu tělu i mysli a kterou děláte s chutí a radostí. Protože jak se říká, jóga je stejně jen jedna. A až se vás někdo zeptá, jakou jógu děláte, můžete říct: Prostě jógu, která mě baví,“ říká jogínka. Učit bychom se podle jejích slov měli od dětí, které cvičení dětské jógy milují. „Je to pro ně naprosto přirozený pohyb. Na hodinách často žasnu, jaké pozice jsou děti schopné samy vymyslet a s jakou radostí a lehkostí je předvedou,“ dodává lektorka.

Marcela NeužilováZdroj: archiv