Nově vyvinutý speciální ekologický půdní přípravek, na jehož vzniku se od roku 2017 podílel tým vědeckých pracovníků dvou brněnských vysokých škol, byl impulzem k založení společnosti Escube.

Její ředitel David Fuchs uvedl: „Od samého počátku stál za zrodem nového produktu profesor Josef Jančář z VUT v Brně. Ve spolupráci se svými kolegy z VUT a také s docentem Petrem Škarpou z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně a tamním týmem začali zkoumat možnosti vyvinutí efektivního produktu, jenž by podporoval zadržení závlahy v půdě.“

Vše je o domluvě, pozůstalým se snaží Marian Valko se svým týmem vždy vyhovět
Majitel pohřební služby: Metallica či basa piva? Snažíme se vyhovět ve všem

Profesor Josef Jančář je v Česku i ve světě uznávanou vědeckou kapacitou v oblasti fyziky a fyzikální chemie a na svém kontě má řadu patentů a unikátních výsledků z výzkumu nanokompozitů na bázi syntetických polymerů a biopolymerů.

Vědec s vášní pro chov koní

K tomu, co jej přivedlo k bádání, vedoucímu k novému výrobku, se vyjádřil na webu brněnské firmy: „Jsem vědec s dlouholetou vášní pro chov koní. Postupující změny klimatu nelze přehlížet. Zamýšlel jsem se tedy nad tím, jak využít moderní poznatky získané v oblasti řízené administrace léčiv a výsledky výzkumu superabsorpčních a hygroskopických vlastností přírodních látek a propojit je se snahou o ekologické a udržitelné zemědělství.“

Jak dále zmínil, podařilo se sestavit tým špičkových vědců, využít spolupráce s předními českými i zahraničními univerzitami a výzkumnými institucemi. Výsledkem je nový výrobek – snadno aplikovatelný prostředek, jenž kombinuje řízené dávkování živin a bioaktivních látek s managementem vody v půdě.

Zakladatel firmy Anglo česká Petr Chlup se svými dětmi, které ve společnosti také pracují
Muž založil firmu zaměřenou na hygienu. Do podnikání už zapojil i své děti

V momentě, kdy bylo třeba prototyp výrobku dokončit a následně jej také uvést na trh, bylo nutno podle ředitele Davida Fuchse v roce 2019 založit firmu. Ta nese stejný název jako výrobek, Escube.

„Náš produkt není hnojivem, nýbrž rostlinným bio-stimulantem. Jde o pomocný rostlinný přípravek, zahrnující mikroživiny a současně obsahující unikátní složku zadržující vláhu v půdě a zabraňující výparu vody. Rostliny jsou díky němu vitálnější a zvláště pak v období stresu za suchého letního počasí více chráněny,“ zdůraznil.

Nově vyvinutý přípravek zahrnuje mikroživiny a také unikátní složku, zadržující vláhu v půdě.Nově vyvinutý přípravek zahrnuje mikroživiny a také unikátní složku, zadržující vláhu v půděZdroj: se svolením společnosti Escube

Poukázal přitom na výhodu tekuté formy výrobku, usnadňující jeho aplikaci. Nejvíce těší ředitele Davida Fuchse, že jejich výrobky jsou zcela biodegradovatelné: „Jsou tedy ideální i pro pěstování potravin v bio kvalitě.“

Produkt firma vyrábí ve dvou základních řadách. Jedna je určena pro zahrádkáře, druhá pro profesionální uživatele k aplikaci na velké plochy. Obě řady prodává firma nejen na svém e-shopu, ale jsou k dostání i na dalších e-shopech a v mnoha zahradních centrech.

Speciální výrobky pro vinaře

Na svém rozvoji a vývoji produktu firma neustále pracuje. Ředitel je přesvědčen, že nemálo pomohlo i to, že hlavním podílníkem firmy se loni stala velká akciová společnost. Letos v dubnu firma spustila prodej řady přípravků pro balkonové a pokojové rostliny.

Od učení ke knihám. Lenka Theodora Ficová píše publikace o rozvoji dětí
Od učení ke knihám. Zkušená lektorka píše úspěšné publikace o rozvoji dětí

„Další horkou novinkou je teď testování výrobků pro profesionální využití, určených speciálně pro potřeby vinařů,“ sdělil ředitel. Výrobky firmy na sebe strhávají pozornost i v zahraničí. Firma reaguje na poptávku ze zemí Evropy i mimo ni, velký zájem zaznamenala letos v březnu na veletrhu v Kataru.

„Pracujeme na dalším vývoji našeho produktu. Naší vizí je podporovat rozvoj ekologického pěstitelství s nižším dopadem na životní prostředí. Chceme, aby naše přípravky byly využívány ve všech částech světa, kde je problém s nedostatkem závlahové vody,“ nastínil David Fuchs.