Nevím, jestli potřeboval pan Bartenstein splnit něco ze svých předvolebních slibů nebo snad chtěl vykonat něco pro rozvoj Rakousko-české spolupráce. Jestli po podpisu výnosu hleděl z oken ministerstva směrem k Mikulovu a čekal ohňostroje a jiné oslavy, nedočkal se.
Šikovní lidé z jižní Moravy, kteří o práci u jižních sousedů měli zájem, si potřebná povolení už dávno vyřídili i bez jeho blahovůle. Ti, kterým se do ciziny dojíždět nechce, mají výborné podmínky i doma. Řemeslníci se i v našem kraji propracovávají v žebříčcích průměrných platů čím dál výš a je jich zoufalý nedostatek.

Naplno jsem si to uvědomil letos v létě při shánění pokrývačské firmy na opravu střechy na chalupě. Jako zkušený manažer jsem původně chtěl vypsat na dodavatele výběrové řízení a zvolit firmu s nejlepšími podmínkami. Jenže před pány pokrývači jsem si připadal jako mimozemšťan nebo jako pan ministr Bartenstein. Nakonec jsem díky protekci získal místo v pořadníku už na červen příštího roku.

Na cestě z Blanska do Brna mě zaskočil billboard instalatérské firmy. Nabídku služeb pan majitel nechal přelepit výkřikem: „Ihned přijmu topenáře a instalatéry!“ To stejné platí i o dalších profesích, které rakouský ministr velkoryse vybral.

Třeba odborníci v IT jsou dnes v Brně i širokém okolí k nalezení hůře než hřib královský. Naše softwarová firma po marných pokusech o nalezení několika desítek expertů na jižní Moravě musela přesunout část svého pracoviště do Bulharska. Tam odborníci ještě jsou. Otázkou je jak dlouho.
Nejhorší na celé věci je, že naši zákonodárci a úředníci nosí asi stejné růžové brýle, jako jejich rakouský kolega. A tak zaměstnat řemeslníka nebo počítačového experta třeba z Indie nebo některé ze zemí bývalého Sovětského svazu, je mnohem složitější, než založit odbory. Budeme-li čekat s otevřením našeho pracovního trhu tak dlouho jako zmiňovaný rakouský politik, asi budeme také pro smích. Směšné ale rozhodně nebude to, že se mezitím pracovní místa odstěhují jinam, třeba do Bulharska. Je sice pravda, že na tom naše firmy mohou i vydělat, oni ti Bulhaři zatím totiž stojí méně než Moravané a Češi.

Člověk nemusí být vysokoškolsky vzdělaný ekonom aby pochopil, že každé takto odstěhované nebo nevytvořené pracovní místo v našem kraji znamená i nižší tržby ve stavebnictví, dopravě a jiných službách. A to nás jednou může mrzet, stejně jako to už dnes, myslím, mrzí Rakušany.